TMS zwyciężył w rankingu Pulsu Biznesu

KZ
opublikowano: 07-01-2011, 00:00

Broker wyspecjalizował się w miesięcznych prognozach dla euro i franka szwajcarskiego.

Broker wyspecjalizował się w miesięcznych prognozach dla euro i franka szwajcarskiego.

Absolutnym zwycięzcą rankingu walutowego "PB", ze sporą przewagą nad rywalami, został Mariusz Potaczała wraz z zespołem analityków DM TMS Brokers. Uczestnicy naszej ankiety byli co miesiąc rozliczani ze swoich miesięcznych prognoz.

Po kiepskim 2008 r., kiedy specjaliści DM TMS Brokers zajmowali nawet ostatnie miejsce w rankingu, i niewiele lepszym 2009 r., na początku 2010 r. udało im się awansować na podium, a pod koniec wyjść na prowadzenie. Na sukces brokera złożyły się zdecydowanie najbardziej trafione na tle konkurencji prognozy kursu euro i franka szwajcarskiego. W przypadku pierwszej z walut największa pomyłka sięgała 9 groszy, zazwyczaj nie przekraczała 2-3 groszy. Z frankiem pomyłki były trochę większe, ale w ogóle ta waluta płatała analitykom wyjątkowego figla.

Drugie miejsce w rankingu "PB" przypadło Marcinowi Kiepasowi z DM XTB. Analityk zapracował na to przede wszystkim dobrymi prognozami kursu dolara (1. miejsce) i franka szwajcarskiego (2. miejsce). Tu też warto przypomnieć, że w rankingu za 2009 r. specjalista XTB zajął ostatnie miejsce. Trzecią pozycję zajął ubiegłoroczny zwycięzca i lider przez większą część 2010 r. — Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale. Szanse na zwycięstwo stracił w listopadzie, kiedy "przestrzelił" prognozy o kilkanaście groszy.

Na wyróżnienie za 2010 r. zasłużyli też nowicjusze w rankingu: Arkadiusz Krześniak z DB (czwarty w rankingu ogólnym i trzeci w rankingach prognoz dla euro i franka) oraz ekonomiści Invest-Banku z Jakubem Borowskim na czele (2. miejsce w prognozach euro).

RANKING 2010

1. DM TMS Brokers Mariusz Potaczała

2. XTB DM Marcin R. Kiepas

3. Societe Generale Jarosław Janecki

4. Deutsche Bank Arkadiusz Krześniak

5. BZ WBK Maciej Reluga, Piotr Bielski, Piotr Bujak

6. Invest-Bank Jakub Borowski

7. BGŻ Piotr Popławski

8. Raiffeisen Dorota Strauch

9. GE-BPH Maja Goettig

10. Millennium Grzegorz Maliszewski

11. Bank Pekao Marcin Mrowiec

12. DM BOŚ Marek Rogalski

13. ING Mateusz Szczurek, Rafał Benecki

Ranking sporządzono na podstawie typowań analityków w ostatnich 12 miesiącach. Im mniejsze łączne odchylenie prognoz od rzeczywistych kursów, tym wyższa pozycja w klasyfikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane