TNS OBOP: 70 proc. Polaków zadowolonych z członkostwa w UE

(Paweł Kubisiak)
29-09-2006, 15:34

Ponad dwie trzecie Polaków (70 proc.) pozytywnie ocenia członkostwo Polski wáUnii Europejskiej .

Ponad dwie trzecie Polaków (70 proc.) pozytywnie ocenia członkostwo Polski wáUnii Europejskiej - wynika z wrześniowego sondażu TNS OBOP, przekazanego w piątek PAP. Negatywnie obecność naszego kraju w unijnych strukturach ocenia 9 proc. badanych, a 18 proc. uważa, że członkostwo w UE nie jest ani czymś dobrym, ani złym.

Jak wynika z badania, również ponad dwie trzecie Polaków (70 proc.) ocenia, że wejście Polski do UE nie wpłynęło na ich życie. Przeciwnego zdania jest 28 proc. badanych - przy czym 18 proc. dostrzega zmiany na korzyść, a 10 proc. wskazuje na ich negatywny charakter.

Najbardziej zadowolone z członkostwa Polski w UE są osoby záwyższym wykształceniem (82 proc.), dobrze sytuowane materialnie (82 proc.) i interesujące się polityką (78 proc.).

Badanie TNS OBOP pokazuje również, że im młodsi są Polacy, tym częściej pozytywnie wypowiadają się na temat naszego członkostwa w Unii Europejskiej: akceptację przynależności do UE wyraża 58 proc. osób wáwieku 60 lub więcej lat, 66 proc. czterdziestolatków i aż 77 proc. nastolatków (15-19 lat).

Blisko dwie trzecie społeczeństwa (64 proc.) wyraża przekonanie, że przynależność Polski doástruktur unijnych wpłynęła na sytuację naszego kraju. Ponad połowa (53 proc.) badanych zauważa przy tym zmiany na lepsze. Zmiany na gorsze wskazuje 11 proc. respondentów, zaś 29 proc. nie dostrzega w kraju żadnych zmian związanych z członkostwem w UE.

65 proc. ankietowanych uważa, że wejście Polski do UE miało wpływ na pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej. Większość (57 proc.) badanych uważa, że unijne członkostwo korzystnie wpłynęło na status Polski w świecie; przeciwnego zdania jest 8 proc. Co czwarty respondent (26 proc.) jest zdania, że wejście do UE nie wpłynęło na międzynarodową pozycję Polski, zaś 9 proc. nie ma na ten temat zdania.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-11 września br. na 1005- osobowej, reprezentatywnej losowej próbie mieszkańców Polski powyżej 15ároku życia.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / TNS OBOP: 70 proc. Polaków zadowolonych z członkostwa w UE