TNS OBOP: nastroje społeczne Polaków w marcu nieznacznie gorsze

opublikowano: 20-03-2007, 19:31

70 proc. Polaków uważa, ze sprawy w naszym kraju idą w złym kierunku; 19 proc. badanych jest przeciwnego zdania. W porównaniu z  poprzednim miesiącem nastroje społeczne w marcu nieznacznie się pogorszyły - wynika z sondażu TNS OBOP, przekazanego we wtorek PAP.

Odsetek respondentów negatywnie oceniających bieg spraw w Polsce wzrósł o 3 punkty proc., a uważających, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku spadł o 2 punkty proc.

Najwyższy odsetek optymistów, którzy twierdzą, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku, jest wśród uczniów i studentów - 26 proc. oraz mieszkańców miast powyżej 500 tys. - 29 proc; najwięcej osób uważających, że sprawy idą w złym kierunku jest wśród respondentów w wieku 40- 49 lat (76 proc.) , a także z wykształceniem zawodowym (76 proc.) lub podstawowym (75 proc.).

Niemal połowa badanych - 49 proc. - uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu. 46 proc. respondentów jest przeciwnego zdania i stan polskiej gospodarki ocenia jako rozwój. W opinii 4 proc. Polaków rozwój polskiej gospodarki jest dynamiczny, zaś 42 proc. uważa, że powolny.

Według sondażu oceny stanu polskiej gospodarki pogorszyły się nieznacznie w porównaniu z lutym i osób dostrzegających kryzys gospodarki naszego kraju ponownie jest więcej niż dostrzegających poprawę.

O tym, że gospodarka naszego kraju rozwija się, najczęściej przekonane są osoby z wykształceniem wyższym - 61 proc. oraz uczniowie i studenci - 64 proc. Pesymistami, jeśli chodzi o ocenę sytuacji gospodarczej, okazują się osoby z wykształceniem podstawowym - 62 proc. z nich uważa, że gospodarka jest w kryzysie, i zawodowym - 58 proc. z nich podziela ten pogląd.

Więcej, niż co trzeci Polak oczekuje, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności pogorszą się. Nieco ponad jedna piąta respondentów uważa natomiast, że materialne warunki życia ludności poprawią się, a 39 proc. nie przewiduje zmiany w tym zakresie.

W porównaniu z sytuacją z lutego przewidywania dotyczące materialnych warunków życia ludności nie zmieniły się w sposób istotny.

Poprawy warunków życia spodziewa się 33 proc. respondentów w wieku 15-19 lat, 29 proc. mieszkańców miast powyżej 500 tys. oraz respondenci z wykształceniem wyższym - 34 proc. i jeszcze uczący się - 33 proc.

Najwięcej osób spodziewających się pogorszenia materialnych warunków życia jest wśród respondentów w wieku 50-59 lat oraz 60 i więcej lat (odpowiednio 41 proc. i 40 proc.), a ponadto wśród respondentów z wykształceniem zawodowym - 43 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-5 marca 2007 r. na reprezentatywnej próbie losowej 1005 dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / TNS OBOP: nastroje społeczne Polaków w marcu nieznacznie gorsze