To jeszcze nie koniec wzrostów. I całe szczęście

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 14-11-2003, 00:00

Przyszły rok powinien być dla naszych eksporterów równie dobry jak ten — przewidują ekonomiści i przedsiębiorcy.

Łukasz Tarnawa

główny analityk PKO BP

Dynamika eksportu będzie w przyszłym roku wciąż dodatnia i wyniesie około 7 proc. W tym roku wyniesie aż 9,5-10 proc. Sprzyja temu nadal słaby złoty — za euro w 2004 r. trzeba będzie zapłacić średnio około 4,5 zł. Na korzyść eksportu wpłynie także ożywienie koniunktury w strefie euro, zaś na osłabienie jego dynamiki — dobre tegoroczne wyniki. Tak więc wynik 7 proc. należy uznać za bardzo dobry.

Z drugiej strony eksport netto będzie miał coraz mniejszy wpływ na wzrost PKB. W tym roku z 3,5 proc. wzrostu PKB aż 1,2 pkt proc. uzyskamy dzięki eksportowi. W przyszłym roku wzrośnie jednak import inwestycyjny i udział eksportu netto w PKB spadnie do 0,2 pkt. proc.

Maciej Duda

dyrektor generalny Zakładów Mięsnych Duda

Nasza spółka posiada certyfikaty zezwalające na sprzedaż wyrobów do Unii Europejskiej i większości krajów świata. Korzystamy z tego. Nasz eksport wzrośnie w tym roku do około 55 mln zł, czyli wyniesie 19 proc. produkcji. W kolejnych latach osiągniemy poziom odpowiednio 25 i 30 proc. Generalnie jednak nie traktujemy eksportu jako celu samego w sobie, po prostu sprzedajemy tam, gdzie się to opłaca. A po ostatnim osłabieniu złotego za granicą można uzyskać lepsze marże. Po wejściu Polski do UE warunki eksportowe będą jeszcze korzystniejsze.

Maciej Krzak

główny ekonomista Banku Handlowego

W przyszłym roku będziemy mieli do czynienia z co najmniej tak samo mocnym ożywieniem eksportu jak obecnie. Pozytywne efekty zmian kursowych jednak nie w pełni zostały wykorzystane przez eksporterów. Zdyskontują je w przyszłości. Poprawa wydajności przedsiębiorstw przyczynia się do stałego wzrostu ich konkurencyjności. Widać też zalążki ożywienia gospodarczego w państwach zachodnich, utrzymuje się dobra koniunktura u naszych wschodnich partnerów. Nie bez znaczenia będzie też wejście Polski do Unii Europejskiej. Mimo że bariery handlowe zostały już niemal całkowicie zniesione, będzie to bodziec pobudzający polski eksport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / To jeszcze nie koniec wzrostów. I całe szczęście