Trump: cła na cały import z Meksyku prawdopodobnie wejdą w życie

  • PAP
opublikowano: 04-06-2019, 20:58

Przebywający z wizytą w Wielkiej Brytanii prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że cła na cały import z Meksyku w ramach sankcji za przepuszczanie imigrantów w przyszłym tygodniu prawdopodobnie wejdą w życie. Meksyk z kolei liczy, że do tego nie dojdzie.

W ubiegłym tygodniu Trump zagroził, że 10 czerwca obłoży cłami cały import z Meksyku, jeśli państwo to nie podejmie działań mających zaradzić problemowi nielegalnej imigracji. Strona meksykańska przygotowuje propozycję w tej sprawie, która ma zostać przedstawiona w środę urzędnikom w Waszyngtonie.

Na wtorkowej konferencji w Londynie Trump jednak powiedział: "Zobaczymy, czy możemy coś zrobić, ale myślę, że raczej taryfy pójdą dalej". "Meksyk powinien przyspieszyć i powstrzymać to natarcie, tę inwazję na nasz kraj" - mówił amerykański prezydent, odnosząc się do napływających do USA migrantów.

Zapytany o komentarz do słów Trumpa prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador powiedział we wtorek, że liczy jednak, iż porozumienie uda się osiągnąć. "Teraz najważniejszą rzeczą jest uzgodnienie porozumienia" - powiedział meksykański szef państwa, dodając, że będzie negocjował z Trumpem, nawet jeśli cła zostaną ostatecznie nałożone.

"Są sygnały, że amerykańskim urzędnikom zależy na zawarciu umowy" - dodał Lopez Obrador.

30 maja Trump niespodziewanie zagroził obłożeniem od 10 czerwca całego importu z Meksyku 5-procentowym cłem, zapowiadając jednocześnie możliwe podniesienie taryf do 25 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy