Trump: fuzja United Tech z Raytheonem może zaszkodzić konkurencji

opublikowano: 10-06-2019, 16:04

Amerykański prezydent Donald Trump wyraził swoje zaniepokojenie połączeniem dwóch firm z sektora obronności Raytheon i United Technologies w ramach transakcji o wartości 121 mld USD, donosi Reuters.

Trump powiedział, że uważa, że obie firmy są świetnymi przedsiębiorstwami, ale obawia się, że fuzja może negatywnie wpłynąć na konkurencję w branży.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. REUTERS/Cathal McNaughton/File Photo/Forum

Chcę zobaczyć, że takie działanie nie zaszkodzi naszej konkurencji - powiedział Trump w wywiadzie dla CNBC.

Mam nadzieję, że umowa z Raytheon dojdzie do skutku. Ale musimy mieć na względzie również mniejsze podmioty działające w tym sektorze, jak taka umowa wpłynie na ich siłę konkurencyjną i zdolność do walki o i realizacji zamówień. W takim ujęciu, fuzja nie jest dobra - dodał Trump.

United Technologies zapewnia producentom samolotów elektronikę, komunikację i inny sprzęt, podczas gdy Raytheon zaopatruje rząd USA w wojskowe samoloty i sprzęt rakietowy.

Fuzja, która ma się zakończyć w pierwszej połowie 2020 r., potencjalnie wzmocniłaby sektor lotnictwa i kosmonautyki, tworząc konglomerat obejmujący komercyjne lotnictwo i zamówienia obronne.

Obie firmy mają wspólnych klientów, ale twierdzą, że nakładanie się przedsiębiorstw jest ograniczone, ponieważ przygotowują się do kontroli ze strony amerykańskich organów nadzoru antymonopolowego.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy