Trwa wzrostowa seria południowokoreańskiego eksportu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 22-03-2021, 10:59

Wszystko wskazuje na to, że i marzec przyniesie dodatnią zmianę w południowokoreańskim eksporcie. Wstępne dane są optymistyczne, ale sugerują spadek dynamiki w porównaniu z lutym.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Dane jakie zaprezentował tamtejszy urząd celny pokazały, że po pierwszych 20 dniach marca sprzedaż zagraniczna zwiększyła się o 12,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. Z kolei import wzrósł o 16,3 proc.

Motorem zwyżki eksportu były dostawy chipów oraz samochodów. Wysyłki tych pierwszych zwiększyły się o 13,6 proc. zaś pojazdów o 13 proc. Trzecie miejsce zajęły produkty naftowe 12,4 proc. Tymczasem sprzedaż sprzętu AGD spadła o 9,3 proc.

Ogólnie wartość dziennych dostaw eksportowych wzrosła o 16,1 proc., była ona jednak niższa niż w tym samym okresie miesiąc wcześniej, kiedy to dynamika wzrostu wyniosła 26,4 proc.

W ujęciu geograficznym, eksport do Chin podskoczył o 23,4 proc. r/r, do USA o 7,4 proc. zaś do UE o 37,5 proc. W japońskim kierunku odnotowano natomiast spadek o 10,7 proc.

Ekonomiści obawiają się, że przedłużające się lockdownu lub wprowadzanie nowych restrykcji w wielu liczących się światowych gospodarkach mogą negatywnie przełożyć się na wyniki eksportu Płd. Korei.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane