Trzeba małe firmy zachęcić do inwestowania w bhp

Iwona Jackowska
opublikowano: 10-12-2017, 22:00

Ponad jedna trzecia badanych przedsiębiorców uważa, że praca w ich zakładach nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla zdrowia i życia.

Mali i średni przedsiębiorcy są gotowi inwestować w bezpieczeństwo w firmach głównie ze względu na korzyści ekonomiczne wynikające z zapewnienia takich warunków zatrudnionym. To wniosek z najnowszej, IV edycji badania przeprowadzonego przez Koalicję Bezpieczni w Pracy wśród właścicieli 300 firm z sektora MSP. — Firmy te nie są objęte obowiązkiem utworzenia służb bhp.

Zatrudniając do 100 osób, mogą powierzyć pełnienie takiej roli pracownikowi albo samodzielnie wykonywać te obowiązki. Z takiej możliwości korzysta jedynie 8 proc. firm — mówi Andrzej Smółko, prezes CWS-boco, przewodniczący koalicji.

Z badania koalicji „Bezpieczeństwo pracy w Polsce w 2017 r.” wynika, że zdecydowana większość firm (70 proc.) korzysta z usług zewnętrznych wyspecjalizowanych podmiotów. Autorzy raportu przypominają, że niezależnie od tego, kto w praktyce pełni rolę służby bhp, za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie odpowiada pracodawca. 76 proc. badanych przedsiębiorców przyznało, że ma na to bezpośredni wpływ w swoim zakładzie.

— Martwi te ponad 20 proc. odpowiedzi negatywnych. Może to świadczyć o braku świadomości bądź o niskiej kulturze bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie — komentuje Jarosław Wilk, dyrektor ds. bezpieczeństwa i ochrony zdrowia Lafarge w Polsce. Jednocześnie z raportu dowiadujemy się, że w ciągu ostatnich dwóch lat więcej wypadków było w firmach średnich. Doszło do nich w 56 proc. przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 99 pracowników, z tego 37 proc. zostało zgłoszonych do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). U małych pracodawców odsetek takich zdarzeń wyniósł 23 proc., z czego tylko o 33 proc. powiadomiono inspekcję.

Tymczasem 35 proc. badanych uważa, że praca w ich zakładach nie wiąże się z ryzykiem. — Radykalne stwierdzenie, że praca nie wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia, może prowadzić do uśpienia czujności brzemiennego w tragiczne skutki — uważa Marek Maszewski, dyrektor Działu Nadzoru Seka. — Uważam, że państwo powinno skoncentrować się na wspieraniu rozwiązań, które będą zachęcać najmniejszych przedsiębiorców do dodatkowego inwestowania w zwiększanie bezpieczeństwa swoich pracowników. Dobrym kierunkiem byłoby np. wprowadzenie ulg podatkowych albo innych korzyści o charakterze ekonomicznym — twierdzi przewodniczący koalicji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu