Trzeci z rzędu miesiąc na plusie na rynku złota

Dorota Sierakowska, DM BOŚ
opublikowano: 31-01-2023, 09:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Początek bieżącego tygodnia przynosi zniżkę notowań złota. Cena kruszcu, która obecnie zniżkuje do okolic 1920 USD za uncję po przekroczeniu kilka dni temu poziomu 1940 USD za uncję, w tym tygodniu znajduje się pod presją silniejszego amerykańskiego dolara.

Negatywna korelacja notowań złota i USD nadal jest wyraźnie widoczna – i to powiązanie najprawdopodobniej zdominuje sytuację na rynku kruszcu w najbliższych dniach.

Wszystko za sprawą zaplanowanych na ten tydzień ważnych decyzji banków centralnych. Kluczowy będzie środowy komunikat ze strony Rezerwy Federalnej – o ile oczekiwana jest niewielka podwyżka stóp procentowych, to większe znaczenie może mieć to, jakie działania Fed zasugeruje na kolejne miesiące.

Obecne umocnienie dolara wskazuje na to, że po niedawnych dobrych danych makro z USA, inwestorzy biorą pod uwagę możliwość jastrzębiego komunikatu ze strony Fed. Jednak w szerokim kontekście, wyceniany jest już pivot Fed, co widać po trendzie średnioterminowym, który jest spadkowy dla USD i wzrostowy dla złota. Korekta może być więc jedynie krótkoterminowa.

Obecnie cena złota, mimo zniżek z ostatnich dni, znajduje się na drodze do wzrostowego zakończenia już trzeciego miesiąca z kolei.

Notowania złota – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane