Trzymaj CCC i sprzedaj LPP

opublikowano: 09-12-2016, 15:49

Porównanie liderów branży odzieżowej wskazuje, że sieć obuwnicza jest lepiej zarządzana i ma mniejszą konkurencję niż handel ciuchami.

Wnioski jakie DM Banku BPS wyciągnął z porównania CCC i LPP skłoniły go do wydania rekomendacji trzymaj dla CCC z ceną docelowa 203 zł. Akcje LPP wycenia na 5,1 tys. zł i zaleca ich sprzedaż.

Zarówno LPP i CCC są postrzegane jako rozwijające się firmy lecz sposób tj. wzrost powierzchni w oparciu o kraje działania nie jest dla nich wspólnym mianownikiem, którym obecnie jest rozwój obu spółek na rynkach Europy zachodniej (Austria, Niemcy). Dlatego główny wniosek inwestycyjny związany z obiema firmami jaki wyciąga DM Banku BPS jest oparty na wzroście powierzchni handlowej obu spółek (CAGR’16-12), który dla LPP wynosi 7,7 proc. wobec 12,6 proc. dla CCC. 

„(…)uważamy, iż patrząc jedynie na rynek niemiecki to CCC ma większe szanse zaistnienia (główny konkurent Deichman) aniżeli LPP (H&M, Inditex). Podobnie osiągnięcie pozycji lidera na rynkach CEE tj., Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria wydaje się znacznie łatwiejsze dla CCC aniżeli LPP.” – czytamy w opracowaniu domu maklerskiego. 

Wpływ walut na wyniki uwydatnia się głownie w kosztach zakupu kolekcji z Dalekiego Wschodu, i ma wpływ na marże i wyniki po 6-9 miesiącach od zmiany notowań walut. W każdej firmie sytuacja jest nieco inna i zależy od stopnia udziału dolara w strukturze zakupów (w LPP wynosi 80-90 proc., podczas gdy CCC jest to 50 proc.).

„Wspólnym mianownikiem obu spółek jest brak stosowania instrumentów finansowych do zabezpieczania ryzyka kursowego” – podkreśla DM Banku BPS. 

Koszty otwarć i funkcjonowania również świadczą na korzyść CCC. Średni CAPEX /mkw w CCC to 1,3 tys. zł podczas gdy w LPP wynosi 3-4 tys. zł. Koszty funkcjonowania dla obu spółek są one zbliżone i wynoszą ok. 240-250 zł. 

„Widzimy więcej negatywów w działalności LPP niżeli CCC. Sceptycznie podchodzimy do deficytowego kierunku Zachodniego, gdzie obie spółki tylko w 2016 odnotują straty rzędu 100 i 80 mln zł. Uważamy że jeszcze przez dłuższy czas poligon doświadczalny i straty na tych rynkach będą widoczne i pokrywane przez inne kierunki. Uważamy, iż dobrym pomysłem w przypadku obu spółek jest kierunek Wschodni (szczególnie Rosja). Dodatkowo w przypadku CCC podoba nam się akwizycja bardzo rentownego w kanału e-commerce, a wartość EV spółki eObuwie oszacowaliśmy na 1.339 mln zł, co w przeliczeniu na akcję zwiększa wycenę grupy CCC o 34,2 zł” – konkluduje Marcin Stebakow, analityk, który przyjrzał się CCC i LPP.

 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy