Turbulencje w handlu nie muszą szkodzić Polsce

Janusz Władyczak, prezes KUKE
opublikowano: 03-09-2019, 22:00

Truizmem jest stwierdzenie, że najlepszą odpowiedzią na zakłócenia w światowym obrocie towarami i usługami oraz narastający protekcjonizm jest dywersyfikacja kierunków handlu.

I to prowadzona oczywiściedużo wcześniej niż w momencie wystąpienia problemów. Polscy eksporterzy są tego świadomi i starają się zdobywać – bardziej lub mniej skutecznie – nowe rynki. Ich atutem jest niewątpliwie duża sprawność i elastyczność, co pokazuje przykład rosyjskiego embarga. Niemal natychmiast po jego wprowadzeniu potrafili znaleźć alternatywnych odbiorców dla swojej produkcji.

Zobacz także

Trwające i niestety eskalujące konflikty handlowe uderzyć nas mogą raczej pośrednio, ponieważ 80 proc. naszego eksportu trafia do krajów Unii Europejskiej (uwzględniając wciąż Wielką Brytanię), gdzie taryf i utrudnień w eksporcie nie będzie. Postępujące osłabienie aktywności inwestycyjnej w największych gospodarkach, które jest efektem niepewności powodowanej sporem USA-Chiny, uderza w już i tak spowalniającą strefę euro. Dodatkowo niektóre sektory polskiej gospodarki włączone są w globalne łańcuchy dostaw i przez to bezpośrednio narażone na skutki podnoszonych ceł i barier, jak to ma miejsce w przypadku sektora motoryzacyjnego (choć tutaj swój przyczynek mają też środowiskowe regulacje UE).

Dotychczasowy rozwój sytuacji nie nastraja optymistycznie. Trzeba być przygotowanym na kolejneturbulencje, których akurat jedną z konsekwencji jest osłabienie złotego wspierające konkurencyjność naszego eksportu. To na czym powinny się skupić polskie firmy to korzystanie z dostępnych rozwiązań, takich jak ubezpieczanie kontraktów eksportowych czy dokładne sprawdzanie zagranicznych kontrahentów, którzy z powodu osłabienia globalnej koniunktury mogą mieć problemy finansowe. W przypadku długoterminowych umów i inwestycji za granicą warto też skorzystać z dostępnych w KUKE instrumentów z gwarancjami Skarbu Państwa. One nie chronią przed wyższymi cłami, ale pokrywają ryzyko polityczne, jak np. ogłoszenie niewypłacalności.

SZCZEGÓŁY KONKURSU NA>>CZEMPIONI.PB.PL

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Janusz Władyczak, prezes KUKE

Polecane