Turcja nie zamierza zmieniać stanowiska w sprawie rozmów z UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-10-2005, 12:03

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zasygnalizował w poniedziałek, że Ankara nie jest gotowa pójść na kompromis w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Unią Europejską.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zasygnalizował w poniedziałek, że Ankara nie jest gotowa pójść na kompromis w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Unią Europejską.

    Rozmowy mają się zacząć w poniedziałek o godz. 17.00 w Luksemburgu, ale stanęło to pod znakiem zapytania, ponieważ szefowie dyplomacji UE nie zdołali wypracować wspólnego stanowiska Unii w tej kwestii. Konsensus blokuje Austria, domagająca się zaoferowania Turcji alternatywy wobec pełnego członkostwa w UE. Ankara zdecydowanie to odrzuca. W Luksemburgu trwają obrady ministrów spraw zagranicznych UE.

    "Broniliśmy i bronimy nadal naszego stanowiska (na rozmowy z UE), które odpowiada interesom narodowym i pryncypiom politycznym Turcji" - powiedział premier Erdogan na posiedzeniu władz swej rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju. Słowa te przyjęto burzliwymi oklaskami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane