Twardszy lockdown uderzył w sprzedaż detaliczną w Niemczech

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-02-2021, 08:28

Zacieśnienie przepisów związanych z lockdownem zaszkodziło sprzedaży detalicznej w Niemczech. Spadła ona w grudniu mocniej niż oczekiwano, donosi Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego Destatis, sprzedaż zanurkowała o 9,6 proc. w ujęciu miesięcznym. Tymczasem w listopadzie skorygowany w dół wzrost wyniósł 1,1 proc. Grudniowy odczyt okazał się zdecydowanie gorszy od mediany oczekiwań ekonomistów, która zakładała spadek o 2,6 proc.

W skali całego 2020 r. handel detaliczny u naszego zachodniego sąsiada wykazał się jednak dodatnią zmianą, notując w ujęciu realnym 3,9 proc. wzrost. Oczekiwano nieco lepszego wyniku, na poziomie 4,1 proc.

Wśród głównych przyczyn spadku wymienia się powstrzymywanie się gospodarstw od wydatków konsumpcyjnych, gdyż wiele osób z niepewnością patrzy w przyszłość, w tym odnośnie zarobkowania.

Instytut ekonomiczny Ifo podał w poniedziałek, że liczba pracowników na zmniejszonych godzinach pracy w ramach programu ochrony pracy „Kurzarbeit” wzrosła w styczniu o prawie 20 proc. do 2,6 mln w wyniku zaostrzenia blokady.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane