Tym żyją rynki surowcowe

Przedstawiamy listę wybranych najważniejszych tendencji na rynkach towarowych z ostatniego miesiąca.

Indeks cen surowców Bloomberg Commodity stracił w 2018 r. 13,0 proc., co oznaczało dla niego już szóstą zniżkę w ostatnich ośmiu latach. Zdaniem uczestników noworocznej ankiety „PB”, o zachowaniu poszczególnych towarów zdecyduje nie koniunktura globalna, ale fundamenty ich rynków. W raporcie o perspektywach rynków surowcowych opisaliśmy najważniejsze panujące na nich tendencje. Oto trzy wybrane spośród nich.

1. Wsparcie dla OPEC

O powodzeniu cięć wydobycia ropy przez OPEC zdecydować mogą czynniki niezależne od kartelu, ocenia w grudniowym raporcie agencja IEA. Sankcje nałożone na Iran oraz zapaść w Wenezueli mogą ograniczyć dostawy od tych członków OPEC o 600 tys. baryłek dziennie, prawie drugie tyle, na ile opiewają dobrowolne cięcia. Produkcja Wenezueli spadła od początku 2016 r. o ponad połowę, a dostawy z Iranu są o 23 proc. niższe niż w maju, przed zapowiedzią przywrócenia sankcji. Do tej listy można dodać Libię (również członka kartelu), gdzie po ataku rebeliantów wstrzymano wydobycie z największego złoża w kraju. W styczniu ceny ropy brent wróciły do notowanych przed szczytem OPEC w sprawie cięć wydobycia okolic 60 USD za baryłkę, po tym jak w grudniu zbliżyły się do zaledwie 50 USD.

2. Koniec aluminiowych sankcji

O ile sprzeciwu nie wniesie kongres, w styczniu Stany Zjednoczone zniosą sankcje nałożone na Rusal, największego producenta aluminium poza Chinami, poinformowano w grudniu 2018 r. Zaangażowanie w koncernie zgodził się znacząco ograniczyć Oleg Deripaska, oskarżany o udział we wpływaniu na amerykańskie wybory w 2016 r. Według komentatorów osiągnięty został cel wprowadzonych w kwietniu 2018 r. sankcji, od początku wymierzonych w Olega Deripaskę, a nie sam Rusal. W reakcji kurs Rusalu mocno rósł, a rynek aluminium, na którym pierwsza zapowiedź sankcji wywołała skok notowań, pogłębiał przecenę.

3. Rudzie żelaza grozi przecena

Zarówno czynniki popytowe, jak i podażowe, nie napawają optymizmem co do perspektyw rudy żelaza. Przy spowolnieniu w Chinach tamtejsza produkcja stali co najwyżej będzie się stabilizować. Jednocześnie wzrosną dostawy z Brazylii. Anglo American wznowi wydobycie w kopalni Minas Rio, a Vale zwiększy dostawy z S11D. Prognostykiem dla przyszłych cen mogą okazać się dane o dochodowości chińskich hut. Zdaniem banku Morgan Stanley w tym roku ceny wyniosą średnio 62 USD za tonę, czyli o blisko 15 proc. mniej od bieżących notowań.

ierciercWięcej o bieżących tendencjach na rynkach surowcowych znajdziesz w grudniowym raporcie SpotDaty Research.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu