Ubezpieczenia w trendzie wzrostowym

opublikowano: 15-03-2022, 20:00

Niektórzy ubezpieczyciele mają za sobą rok ze skokowym wzrostem. Warta powiększyła biznes o ponad 13 proc., a VIG o ponad 10 proc.

We wtorek wynikami za 2021 r. pochwaliła się Warta ― firma z ubezpieczeniowego podium, która o pozycję numer dwa permanentnie ściga się z Ergo Hestią. Warta (będąca częścią niemieckiej grupy Talanx) osiągnęła 8,2 mld zł przychodów ze składek ubezpieczeniowych ― to najwięcej w historii działalności tej grupy i aż o 13,3 proc. więcej niż w 2020 r.

Kluczowy dla Warty jest biznes majątkowy. Spółka zebrała z niego 7 mld zł składek, czyli o 12,5 proc. więcej niż w roku poprzednim. Rosła sprzedaż zarówno wśród klientów indywidualnych (o 10,8 proc. r/r), jak i korporacyjnych (16,9 proc.).

Biznes życiowy Warty jest znacznie mniejszy od majątkowego, ale za to mocniej urósł r/r. Ubiegłoroczne przychody wyniosły 1,16 mld zł i były o 18,3 proc. wyższe niż w 2020 r. To duże osiągnięcie. Jeszcze przed wybuchem pandemii wartość tego rynku topniała z roku na rok. Obecnie rośnie, co widać cząstkowych raportach, opublikowanych przez nadzorcę rynku finansowego ― po trzech kwartałach 2021 r. (nie bardziej aktualnych danych) rynek życiowy urósł prawie o 8 proc., osiągając wartość blisko 16,6 mld zł.

To efekt dobrej passy w pozyskiwaniu nowych klientów wśród Kowalskich oraz lepsze relacje z brokerami. Firma od dobrych paru lat sporo inwestuje w technologię i nadal będzie to robić - w tym roku przeznaczy na ten cel 130 mln zł. Zapowiada też nowości w ofercie dla dużych firm oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Osiągnięciami pochwaliła się też Vienna Insurance Group, w skrócie VIG ― grupa ubezpieczeniowa działający jako multibrand i będąca częścią austriackiego gracza o takiej samej nazwie. Polski VIG plasuje się zaraz za ubezpieczeniowym podium i działa pod takimi markami, jak Compensa, InterRisk, Wiener, Vienna Life.

Składki zebrane przez polskie spółki VIG-u w 2021 r. wyniosły łącznie blisko 5,9 mld zł. To o 10,1 proc. więcej niż w roku 2020. Każda z polskich spółek VIG poprawiła sprzedaż.

Wzrosty odnotowało również Generali - trzeci co do wielkości ubezpieczyciel w Europie z centralą we włoskim Trieście. Grupa jest obecna również w Polsce, gdzie zajmuje szóstą pozycję. Nie chwali się osiągnięciami nad Wisłą, ale opublikowała zbiorcze wyniki grupy. Raport głosi, że ubezpieczyciel zebrał 75,8 mld EUR składek (o 6,4 proc. więcej niż rok wcześniej) - biznes majątkowy urósł mu r/r o 7 proc., a życiowy o 6 proc.

PZU, ubezpieczeniowy lider, który w Polsce nie ma sobie równych pod względem udziałów w rynku, opublikuje wyniki w przyszłym tygodniu. Z danych regulatora po trzech kwartałach ubiegłego roku wynika, że w biznesie życiowym urósł o nieco 2 proc., a majątkowym o blisko 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane