Ubezpieczenie przed bankructwem Irlandii rekordowo drogie

MD
opublikowano: 02-11-2010, 20:17

Obligacje Irlandii taniały mocno w  poniedziałek, a koszt ubezpieczenia przed ogłoszeniem przez ten kraj niewypłacalności wzrósł do rekordowego poziomu.

Analitycy podkreślają, że irlandzki minister finansów  Brian Lenihan ma już tylko miesiąc na przekonanie rynków o możliwości zaprowadzenia porządku w finansach kraju. Do 7 grudnia ma przedstawić projekt budżetu, zapewniający realizację planu redukcji deficytu budżetowego do 3 proc. PKB w 2014 roku. W tym roku sięgnie ok. 12 proc. nie uwzględniając kosztu ratowania systemu bankowego, a włączając go 32 proc. PKB. 

Na razie rynek wyraźnie nie wierzy, że Irlandczycy są w stanie przeprowadzić drakońskie oszczędności. Swapy ryzyka niewypłacalności (CDS) Irlandii wzrosły we wtorek o 22 pkt bazowe do rekordowych 5,2 pkt procentowych. Oznacza to najwyższe tempo wzrostu kosztu ubezpieczenia przed niewypłacalnością spośród wszystkich krajów z grupy PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy, Grecja, Hiszpania). CDS Grecji wzrósł o 15 pkt bazowych do 8,45 pkt procentowego, CDS Portugalii poszedł w górę o 9 pkt bazowych do 4,02 pkt procentowego. Benchmarkowe 10-letnie obligacje Irlandii mocno taniały we wtorek, co spowodowało wzrost ich rentowności aż o 19 pkt bazowych do 7,17 proc.

MD, MarketWatch 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane