UBS: Jak zarobić na giełdzie w nowym roku

opublikowano: 27-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Większość banków centralnych zakończy podwyżki stóp procentowych w I kwartale 2023 r. Niedługo później koniunktura giełdowa ulegnie znacznej poprawie - przewidują stratedzy UBS.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • co się wydarzy na giełdach w przyszłym roku
  • jaki portfel będzie odpowiedni na pierwsze półrocze
  • które aktywa dokupić w drugim półroczu
  • do jakich wskaźników przywiązywać wagę
  • jakich zasad inwestycyjnych się trzymać

Według Marka Haefelego, dyrektora inwestycyjnego UBS, inflacja w USA oraz większości państw europejskich minęła już szczyt i będzie w najbliższych miesiącach spadać. Zwiększy to jednak zmienność na giełdach, ze względu na niepewność co do dalszych działań banków centralnych. Inwestorzy giełdowi, którzy dzięki defensywnej strategii zdołają przetrwać okres wahań kursów, zbiorą owoce swojej pracy w drugiej połowie 2023 r. Wtedy nastąpi odbicie, które będzie sygnałem do zakupu ryzykownych aktywów.

Główny scenariusz

Podstawą założeń zespołu strategów UBS na przyszły rok jest zakończenie cyklu podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych i na starym kontynencie. Główne banki ostatnich podwyżek mają dokonać w I kwartale 2023 r., a ich mniejsze odpowiedniki w drugiej połowie pierwszego półrocza. Termin pierwszych obniżek będzie zależeć od poziomu inflacji, natomiast wiele wskazuje na to, że będzie to pod koniec 2023 r.

Wysokie stopy procentowe zaczną mocno oddziaływać na gospodarkę, dlatego zarówno wzrost PKB, jak i wyniki spółek mocno skurczą się w I półroczu 2023. W Stanach Zjednoczonych oczekiwany jest średni spadek zysków o 4 proc., w Europie o 10 proc., a w Azji o 2 proc. Gospodarka światowa odżyje z początkiem sierpnia, co skłoni analityków do podnoszenia prognoz i patrzenia z optymizmem na 2024 r.

Znak zapytania należy postawić przy Chinach, gdzie cykl ekonomiczny znacznie różni się od większości ze względu na odmienne przez długi czas podejście do zwalczania koronawirusa. Rozwój sytuacji gospodarczej w tym kraju będzie zależeć także od kierunków legislacji, a w związku z konsolidacją władzy przez Xi Jinpinga inwestorzy raczej nie mogą być optymistami. Ich spojrzenie może się jednak zmienić wraz z pełnym otwarciem kraju, które wesprze konsumpcję oraz wydatki infrastrukturalne, które są kluczowe dla dynamiki PKB.

Mark Haefele, UBS
Mark Haefele, UBS
PAUL HACKETT / Reuters / Forum

W kontekście Chin, ale również większości państw świata, ryzykiem pozostaje napięcie geopolityczne, które może opóźnić powrót gospodarek na trajektorię wzrostu. Wojna w Ukrainie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy, a napięcia w relacji ze Stanami Zjednoczonymi mogą ograniczyć możliwości handlowe Chin. Z perspektywy inwestorów zagrożeniem jest upolitycznienie problemów ekonomicznych, takich jak inflacja czy stopy procentowe, które może skutkować radykalnymi decyzjami fiskalnymi.

Działaj według strategii

Inwestowanie w 2023 r. warto zacząć od akcji spółek defensywnych, radzą eksperci UBS. Sektory dóbr konsumenckich i ochrony zdrowia powinny być odporne na słabszy wzrost gospodarczy i wysoką inflację w pierwszej połowie roku. Wraz z nadejściem sierpnia i poprawą nastrojów inwestorzy powinni zainteresować się akcjami wzrostowymi z branż cyklicznych, korzystających na obniżkach stóp procentowych.

Ciekawym dodatkiem do portfela inwestorów zarówno krótko, jak i długoterminowych w czasach niepewności mogą być obligacje korporacyjne emitentów znajdujących się w dobrej kondycji finansowej. W drugiej połowie 2023 r., gdy stopy przestaną rosnąć, a wzrost gospodarczy się ustabilizuje, okazje mogą się pojawić na rynku obligacji śmieciowych.

Zabezpieczeniem dla bardziej ryzykownej strategii powinny być waluty, w szczególności dolar i frank szwajcarski. Relatywnie wysokie stopy procentowe w USA i zwalniający wzrost gospodarczy powinien umacniać amerykańską walutę, a bezpieczny charakter franka przyciągać kapitał. Obie waluty osłabną wraz z poprawą globalnej sytuacji gospodarczej i rozpoczęciem obniżek stóp za oceanem.

Co może pójść nie tak

Inwazja Rosji na Ukrainę jest nie tylko katastrofą humanitarną i ekologiczną, ale również ekonomiczną. Ma istotny wpływ na globalną gospodarkę, ponieważ pogarsza skutki szoku inflacyjnego w świecie, który boryka się ze słabnącym popytem, zaburzeniami podaży i napiętym rynkiem pracy. W przyszłym roku najgroźniejszym czarnym łabędziem jest aneksja zajętych przez Rosję terytoriów ukraińskich. Zaczęłaby na nich obowiązywać rosyjska doktryna nuklearna, która w świetle prawa Federacji uznaje użycie broni atomowej za uzasadnione w sytuacji, gdy inne państwo narusza jej granice.

Inne zagrożenie dla realizacji prognoz również może przyjść ze wschodu. Chiny, które przez lata skupiały się wyłącznie na wzroście PKB, mają nowe cele, takie jak samowystarczalność, bezpieczeństwo narodowe i ogólny dobrobyt. Wiążą się one z polityką Xi Jinpinga, który jest w pełni odpowiedzialny za politykę gospodarczą kraju. Tak duża władza w rękach twórcy prawa zero covid, który opóźniało otwarcie drugiej gospodarki globu, budzi obawy o dalsze jego losy.

Niezbędnik inwestora

Mark Haefele, dyrektor inwestycyjny UBS przygotował porady dla inwestorów na 2023 r.

Wiedz co jest ważne

Działania Rezerwy Federalnej oraz proces otwarcia chińskiej gospodarki będą miały największy wpływ na rynki w 2023 r. i do nich inwestorzy powinni dostosowywać strategię inwestycyjną.

Patrz w przyszłość

Łatwo zagubić się w codzienności i zapomnieć o szerszej perspektywie. Nowy rok jest czasem, w którym wielu z nas ma okazję do refleksji i spojrzenia w przyszłość. Dla inwestorów to drugie powinno być szczególnie przyjemne. W ostatnich miesiącach wycena akcji na rynku akcji mocno spadła, a rentowność obligacji zdecydowanie wzrosła. Oba aktywa przyniosą długoterminowe zyski zdywersyfikowanym portfelom.

Nie ociągaj się

Prokrastynacja, czyli odkładania działań na później, jest problemem, który wielu z nas stara się zwalczyć w ramach noworocznych postanowień. Inwestorzy powinni sobie z tym poradzić w 2023 r., ponieważ lepszego czasu na zakup akcji może nie być przez lata. Makroekonomiczne uwarunkowania potrzebne do giełdowego odbicia jeszcze nie wystąpiły, ale nadejdą w najbliższych miesiącach. Mało kto trafi z zakupami w dołek, ale wielu się z nimi spóźni.

Dodaj zabezpieczenie

Przy wysokiej inflacji, rosnących stopach i niskim wzroście gospodarczym warto zabezpieczyć portfele przed trudną sytuacją makroekonomiczną w I połowie 2023 r. Dobrym sposobem będą akcje spółek o niskim zadłużeniu z branż ochrony zdrowia i dóbr konsumenckich.

Skorzystaj z nowego trendu

Najważniejszy wydarzeniem geopolitycznym mijającego roku był atak Rosji na Ukrainę. Skłonił on większość państw do inwestycji w strategicznie istotnych obszarach gospodarki, jak surowce, żywność i technologie. Mimo że nie wiadomo co przyniesie przyszły rok, prawdopodobny jest wzrost wydatków na cyberbezpieczeństwo, komponenty komputerowe oraz zielone technologie.

Inwestuj w to, co dla ciebie wartościowe

Warto zastanowić się czy inwestujesz swoje pieniądze, czas i energię w to, co jest ci bliskie. Jeśli nie, to rozważ strategię zrównoważonego inwestowania, którego celem jest połączenie wysokich stóp zwrotu z istotnymi trendami środowiskowymi i społecznymi. Możesz sam przygotować taki portfel lub skorzystać z ofert profesjonalnych instytucji. W 2022 r. wiele zrównoważonych strategii osiągnęło słabe wyniki ze względu na dużą ekspozycję na sektory wzrostowe, ale ich długoterminowe wyniki pozostają obiecujące.

Naucz się czegoś nowego

Jednym z najbardziej zauważalnych trendów na rynkach finansowych w ciągu ostatniej dekady był wzrost popularności aktywów z rynku private equity. Nisza prawdopodobnie będzie się rozwijać, ponieważ firmy coraz częściej zwlekają z wejściem na giełdę, a inwestorzy dążą do dywersyfikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane