UBS też nie wierzy w obniżkę stóp w USA

opublikowano: 12-06-2019, 14:40

Po Goldman Sachs kolejny duży bank ogłosił, że nie wierzy w  rychłe obniżki stóp procentowych w USA, choć przekonanie, że tak się stanie nadal rośne.

UBS ostrzega, że oczekiwania na cięcie stóp nie są realistyczne bo ostatnie dane makro były raczej „mieszane” niż jednoznacznie złe. A to nie przemawia za szybką obniżką stóp.

- Naszym zdaniem oczekiwanie rynku na obniżkę stóp o 100 pkt. bazowych do 2020 roku wygląda na przesadne – napisał Mark Haefele, szef globalnych inwestycji w UBS. - Choć Fed może ostatecznie zostać zmuszony do wsparcia wzrostu, szczególnie jeśli trwający spór handlowy z Chinami wywoła trwałe szkody w wydatkach kapitałowych i zatrudnieniu, nie spodziewamy się cięcia stóp w najbliższym czasie – dodał.

Wskazał na najniższą od wielu dekad stopę bezrobocia, mocny popyt na pracowników i wysoki poziom zaufania konsumentów jako argumenty przemawiające przeciwko cięciu stóp.  

Rynek szacuje prawdopodobieństwo cięcia stóp w lipcu na prawie 80 proc., a szansę na trzy cięcia do końca roku ocenia na 60 proc. 

Pisaliśmy niedawno, że główny ekonomista Goldman Sachs, Jan Hatzius, nie spodziewa się żadnej zmiany stóp w USA do końca tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu