Udział lokat w oszczędnościach najniższy w historii

opublikowano: 26-06-2019, 13:23

Na koniec maja Polacy trzymali na lokatach 260 mld zł, o prawie 3 mld zł mniej niż w lutym.

Łącznie w bankach gospodarstwa domowe trzymają 773 mld zł, a więc udział lokat to 33 proc. - to najmniej w historii, wynika z danych, które przytacza Jarosław Sadowski z Expandera.

Jego zdaniem, do lokat zniechęca przede wszystkim ich niskie oprocentowanie, które systematycznie spada. W grudniu 2018 r. wynosiło średnio 1,83 proc., w kwietniu 1,56 proc., a w maju doszło do cięć m.in. w Inbanku i Idea Banku.

Sprawdź ranking lokat "PB">>

Zdaniem Jarosława Sadowskiego, nie ma co liczyć na zmianę tendencji.

- Obniżki stawek wynikają z tego, że taka strategia przynosi bankom podwójne korzyści. Po pierwsze płacąc niższe odsetki ponoszą mniejsze koszty. Dodatkowo część osób zniechęconych niskim oprocentowaniem rezygnuje z lokat i po prostu trzyma oszczędności na nieoprocentowanym rachunku. To dla banków oznacza darmowe źródło finansowania. Ponadto w sektorze bankowym coraz bardziej zwiększa się przewaga depozytów nad udzielonymi kredytami. Wartość tych pierwszych jest już o 13 proc. wyższa niż kredytów. Dla porównania w 2011 r. sytuacja była odwrotna - wartość kredytów była nawet o 14 proc. wyższa niż depozytów. Banki mają więc coraz mniejszą motywację do tego, aby płacić nam wysokie odsetki. Same nie mają bowiem możliwości zarabiania na części naszych oszczędności, gdyż udzielają zbyt mało kredytów - dodaje Jarosław Sadowski.

Jak zaznacza, większość depozytów przynosi realną stratę, jeśli uwzględnić poziom inflacji. 

- Aby pokonać inflację, oprocentowanie musiałby wynieść aż 3 proc. Stawka musi być wyższa niż inflacja ponieważ odsetki są pomniejszane o podatek. Warto też dodać, że o realne zyski będzie coraz trudniej, gdyż prognozy mówią, że pod koniec roku ceny mogą już rosnąć w tempie przekraczającym 3 proc. Żeby pokonać taki poziom, oprocentowanie lokaty musiałby wynieść powyżej 3,7 proc. Takich ofert nie ma na rynku, nie licząc krótkoterminowych promocji dla nowych klientów. Należy jednak dodać, że trzymając pieniądze na nieoprocentowanym rachunku czy w gotówce, realna wartość oszczędności będzie spadała jeszcze szybciej niż tych ulokowanych choćby na słabej lokacie - dodaje ekspert.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy