Czytasz dzięki

UE i USA podpisały porozumienie w handlu winem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-09-2005, 17:16

Unia Europejska i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie w sprawie handlu winem, które będzie chroniło na rynku amerykańskim nazwy europejskich win jak burgund, szampan, chianti czy tokaj.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie w sprawie handlu winem, które będzie chroniło na rynku amerykańskim nazwy europejskich win jak burgund, szampan, chianti czy tokaj.

    Zgodnie z porozumieniem, administracja USA przedstawi Kongresowi propozycję ograniczenia używania w Ameryce 17 nazw win europejskich jak "Burgundy" (burgund), "Champagne" (szampan), "Chablis" (burgundzkie białe, wytrawne wino, od słomkowo-złotawej do bladobursztynowej barwy, produkowane w departamencie Yonne apołudniowym wschodzie Basenu Paryskiego; nazywane Chablis od stolicy departamentu), "Chianti" (włoskie nie musujące, wytrawne, zwykle czerwone wina stołowe, produkowane pierwotnie w górskim regionie Chianti między Florencją i Sieną we Włoszech), "Madera", "Malaga", "Port" (porto - portugalskie wzmacniane wino z doliny rzeki Douro w jej środkowym biegu), "Sherry" (jerez, xeres, sherry - mocne wina z rejonu Jerez de la Frontera w hiszpańskiej Andaluzji) i "Tokaj", uznawanych obecnie w USA za pseudonazwy lokalnych win, naśladujących swe szlachetne europejskie prototypy.

    Jednocześnie Amerykanie będą mogli pod pewnymi warunkami i w ograniczonym czasie używać 14 wspólnotowych "nazw tradycyjnych", wywodzących się z tradycyjnej organizacji i sposobów produkcji winiarskiej.

    Dotyczy to m.in. terminów: "Château" stosowanego do tzw. win "zamkowych", produkowanych w mniejszej ilości z surowca z przyzamkowych winnic; "superior" - czyli win lepszej kategorii (franc. "superieur") uzyskiwanej dzięki ograniczaniu zbiorów winogron poprzez przycinanie pędów, co wpływa na większe skoncentrowanie aromatów w owocach. Zbiory z winnic "superieur" są o 20 procent niższe od zwykłych z gwarancją rejonu pochodzenia; czy "sur lie" - "leżakowane na drożdżach" - termin oznacza osad z drożdży i części winogron pozostały po procesie winifikacji, jeśli wino leżakuje z tym osadem, nadaje mu on specyficzne walory smakowe - większą złożoność i kremowy, węglowo-drożdżowy posmak. 

    Termin "fine" może oznaczać zarówno wysokoprocentowe wina otrzymywane w wyniku destylacji wytłoczyn, typ francuskiego winiaku oraz wina z ostatniego tłoczenia jak i typ jerezu, porto, madery bądź malagi, odpowiednio długo dojrzewających i leżakowanych. Wina te w zależności od długości leżakowania i mieszania kolejnych roczników mają kilka "stopni", m.in. "fine" (hiszp. "fino").

    "Jestem zachwycona, że udało nam się sfinalizować to bardzo ważne porozumienie po 20 latach przerywanych negocjacji. Umowa ta doprowadzi do wyeliminowania niepewności prawnej od lat zagrażającej temu sektorowi i przyniesie korzyści producentom po obu stronach Atlantyku. Sfinalizowanie pierwszego porozumienia utoruje drogę dla ścisłej współpracy z USA w sektorze wina" - skomentowała komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel. 

    USA stanowi największy rynek zbytu dla win pochodzących z UE, a import win z UE wyniósł w 2004 roku około 2 mld EUR. 

    Porozumienie wymaga jeszcze aprobaty krajów członkowskich UE. Obie strony USA i UE zobowiązały się ponadto do podpisania "bardziej ambitnego porozumienia". Negocjacje w tej sprawie rozpoczną się w ciągu 90 dni po wejściu w życie pierwszego porozumienia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane