Czytasz dzięki

UE wzięła na celownik subsydia Chin dla eksporterów z innych krajów

opublikowano: 15-06-2020, 11:26

Unia Europejska wykonała salwę ostrzegawczą w kierunku Chin i ich globalnych ambicji handlowych podejmując bezprecedensową decyzję celną mającą przeciwdziałać chińskim subsydiom eksportowym dla firm z innych krajów.

W poniedziałek Unia Europejska po raz pierwszy wzięła na celownik wsparcie udzielane przez Chiny powiązanym z nimi eksporterom z innego kraju. Chodzi o dwóch dostawców na unijny rynek tkaniny z włókna szklanego z Egiptu, którzy są spółkami zależnymi chińskich China Jushi Co. i Zhejiang Hengshi Fiberglass Fabrics Co. Obie firmy działają w specjalnej strefie ekonomicznej China-Egypt Suez Economic and Trade Cooperation Zone, która jest częścią chińskiej inicjatywy „Pasa i Szlaku”. Unia Europejska ogłosiła, że Jushi Egypt i Hengshi Egypt korzystały z subsydiów rządów Chin i Egiptu, co dawało im przewagę nad unijnymi producentami, jak fiński Ahlstrom-Munksjo. Dlatego obłożyła import z obu spółek dodatkowym cłem wynoszącym 10,9 proc. Będzie obowiązywać przez 5 lat. W ramach tej samej decyzji Unia obłożyła cłem dochodzącym do 30,7 proc. tkaninę z włókna szklanego sprowadzaną bezpośrednio z Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane