UES poszedł na rękę Gazpromowi w sprawie kupna energii

opublikowano: 2003-11-25 11:01

Koncern UES zgodził się na złagodzenie dotychczasowych zasad sprzedaży prądu Gazpromowi. Potentat gazowy nie będzie już musiał kupować go po cenach ustalonych przez rosyjski monopolista energetyczny.

Gazprom musiał dotychczas kupować energię elektryczną po z góry ustalonej cenie od regionalnych spółek zależnych UES. Po zmianie zasad koncern gazowy będzie mógł kupować ją na rynku energii FOREM, który choć jest regulowany, oferuje możliwość zawarcia tańszych kontraktów na dostawę energii.

Gazprom wydawał ok. 500 mln USD na zakup energii elektrycznej. Kwota ta stanowiła ok. 7 proc. jego operacyjnych kosztów. Według dziennika Wiedomosti, zmiana zasad pozwoli Gazpromowi na redukcję kosztów energii o 15-20 proc.

MD, Dow Jones