Ukraina dołączy do programu Horizon 2020

MEJ
20-03-2015, 19:28

Na mocy umowy podpisanej 20 marca br. w  Kijowie ukraińscy naukowcy, biznesmeni i wynalazcy będą mogli korzystać z funduszy programu unijnego Horizon 2020.

Komisarz  ds. Badań, Nauki i Innowacji KE, Carlos Moedas
Zobacz więcej

Komisarz  ds. Badań, Nauki i Innowacji KE, Carlos Moedas

"Ukraińskie placówki naukowo-badawcze uzyskały pełny dostęp do zasobów programu Horizon 2020 fot. UE

Umowa została podpisana pomiędzy Komisją Europejską, reprezentowaną przez Komisarza ds. Badan, Nauki i Innowacji, Carlosa Moedasa i rządem Ukrainy, reprezentowanym Serhija Kwita, Ministra Szkolnictwa i Nauki. Według komisarza Moedasa, ukraińskie placówki naukowe mają wielki potencjał badawczy i dzięki umowie uzyskają pełny dostęp do programu Horizon 2020.

Horizon 2020 z budżetem ok. 80 mld euro, obejmujący lata 2014-2020 jest największym obecnie ponadnarodowym programem badawczo-wdrożeniowym na świecie. Co ciekawe, Ukraina brała także udział w jego poprzedniku -VII Programie Ramowym UE i mimo iż nie była członkiem Unii Europejskiej, to jej placówki naukowo-badawcze wzięły udział w 207 projektach, co daje Ukrainie trzecie miejsce pośród krajów partycypujących w przedsięwzięciach VII PR. Projekty z udziałem instytutów i uniwersytetów z Ukrainy obejmowały takie dziedziny jak środowisko ( łącznie z programami badania zmian klimatu), transport (w tym lotnictwo), badania kosmiczne, rolnictwo, produkcja żywności i rybołówstwo.

Obecnie Horizon 2020 jest pierwszym programem unijnym, w którym instytuty i uniwersytety ukraińskie będą mogły uczestniczyć już od etapu aplikacji. Ukraina będzie mogła też prowadzić granty ERC (European Research Council), aplikować o fundusze dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw i partycypować w strukturach zarządzania programami unijnymi. Ukraina zgłosiła też chęć przynależności do programu Euratom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Ukraina dołączy do programu Horizon 2020