Czytasz dzięki

Unibep rośnie w Skandynawii

opublikowano: 01-06-2020, 22:00

Polska firma weźmie udział w szwedzkim odpowiedniku Mieszkanie+, który zakłada budowę 25 tys. tanich lokali czynszowych.

Sveriges Allmännytta, szwedzka organizacja spółek komunalnych, wybrała trzy firmy, które zajmą się realizacją programu Allmänyttans Kombohu na lata 2020-26. Przewiduje on budowę 25 tys. mieszkań, sprzedawanych w cenach około 25 proc. niższych niż rynkowe. Wśród wyłonionych podmiotów jest notowana na warszawskiej giełdzie spółka Unibep, która zaoferuje mieszkania w budynkach 2-6-piętrowych o szkielecie drewnianym. Będą one powstawać w należącej do Unibepu fabryce Unihouse w Bielsku Podlaskim, a następnie będą transportowane i montowane u naszych północnych sąsiadów.

Unipeb zapewnia, że budynkispółki spełniają oczekiwania SverigesAllmännytta, dotyczące m.in. niskiego zużycia energii i ekologicznego doboru materiałów.
Zobacz więcej

Zielona moda:

Unipeb zapewnia, że budynkispółki spełniają oczekiwania SverigesAllmännytta, dotyczące m.in. niskiego zużycia energii i ekologicznego doboru materiałów.

— W Szwecji budownictwo czynszowe jest bardzo popularne. Rocznie powstaje około 50 tys. mieszkań, z czego lokale czynszowe to około 20 tys. Po takie nieruchomości ustawiają się kolejki na kilka tysięcy osób — mówi Michał Urbankowski, dyrektor sprzedaży Unibepu na rynku szwedzkim.

Spółka działa w Szwecji od 2016 r., gdy podpisała z Cramo Adapteo trzyletnią umowę na dostarczenie kilkuset elementów do składania biur i żłobków. W 2017 r. wygrała przetarg na budowę 58 mieszkań modułowych w Tumbie pod Sztokholmem dla spółki komunalnej Botkyrkabyggen, natomiast w 2019 r. podpisała kontrakt na wybudowanie 36 mieszkań w Göteborgu. W 2019 r. przychody Unibepu z segmentu modułowego wyniosły 183,4 mln zł i były o 29,1 proc. wyższe w porównaniu z 2018 r.

— Spółka ma ambicje być poważnym graczem na rynku budownictwa modułowego i za granicą, i w Polsce. W jej portfelu zamówień są kontrakty na ponad 280 mln zł, z czego zdecydowana większość przypada na rynek norweski — mówi Mateusz Mucha, menedżer DM Navigator.

Zaznacza jednak, że grupa pozyskuje coraz więcej kontraktów na rynku polskim. W lutym 2020 r. zawarła umowę o wartości 6,3 mln zł na realizację pierwszego etapu hotelu modułowego w Olszówce w gminie Mszczonów.

— Jest to kolejny kontrakt w tym obszarze po zrealizowaniu kontraktu budowy domków wypoczynkowych dla Park of Poland w 2019 r. Zarząd przewiduje, że budownictwo prefabrykowane będzie w Polsce coraz popularniejsze, co dobrze rokuje dla segmentu. W przypadku realizacji kontraktów na rynku krajowym grupa nie jest narażona na ryzyko walutowe. Jedną z przyczyn słabej rentowności segmentu w 2019 r. był niski kurs korony norweskiej — wyjaśnia Mateusz Mucha.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane