Czytasz dzięki

Unijny przywódcy na szczycie będą dyskutować o brexicie

  • PAP
opublikowano: 17-10-2019, 14:46

Unijny szczyt w Brukseli rozpocznie się o godz. 15.30 rozmową przywódców w sprawie brexitu. Dyskutowane ma być porozumienie, które w czwartek rano osiągnęli brytyjscy i unijni negocjatorzy.

Według planu szczytu o godz. 15.30 ma się rozpocząć posiedzenie w formacie UE27. Na początku premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson będzie miał możliwość przekazania informacji z jego strony pozostałym liderom unijnym. Następnie główny negocjator ze strony KE Michel Barnier ma przekazać liderom informacje o umowie.

O porozumieniu ws. brexitu czytaj więcej TUTAJ>>Jest nowa umowa ws. brexitu

Barnier poinformował w czwartek, że porozumienie osiągnięte w czwartek w Brukseli daje pewność obywatelom, firmom, a także z punktu widzenia rozliczenia finansowego.

Jak zaznaczył, umowa zawiera zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma potrwać do końca 2020 roku. W tym czasie niewiele się zmieni poza tym, że Wielka Brytania nie będzie brała udziału w pracach instytucji europejskich. Okres ten może być przedłużony o rok lub dwa lata, jeśli zgodzą się na to obie strony.

"Ten tekst powinien dać pewność prawną w każdym obszarze, w którym brexit, jak każdy podział, stworzył niepewność. (Powinien dać pewność prawną - PAP) przede wszystkim europejskim obywatelom w Wielkiej Brytanii i Brytyjczykom żyjącym w naszych krajach członkowskich" - mówił Barnier na konferencji prasowej w Brukseli.

Jak zaznaczył, porozumienie gwarantuje też pewność wielu projektom, które otrzymują środki z budżetu UE w 27 państwach członkowskich i w Wielkiej Brytanii. "Dzięki temu porozumieniu zobowiązania finansowe powzięte w gronie +28+ będą szanowane" - zaznaczył unijny negocjator.

W porozumieniu udało się też osiągnąć kompromis w kwestii irlandzkiej.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy