Unilever wydzieli herbaciany biznes ze swojej struktury

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-02-2021, 15:52

Koncern Unilever zamierza albo osobno wprowadzić na giełdę, albo nawet sprzedać swój biznes związany z herbatą, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Brytyjsko-holenderska firma, która jest jednym z czołowych producentów artykułów spożywczych i chemii gospodarczej na świecie, z dużym prawdopodobieństwem wprowadzi na giełdę wydzielony ze swoich struktur dział herbaciany, lub przeprowadzi jego bezpośrednią sprzedaż.

Szacuje się, że wartość globalnego biznesu herbacianego Unilever kształtuje się na poziomie 3 mld EUR rocznie.

Cytowany przez agencję Alan Jope, dyrektor generalny koncernu stwierdził, że rozważane są różne opcje obejmujące zarówno sprzedaż typu spinoff, jak i częściowe lub całkowite pozbycie się tego aktywa. Dodał, że nie wyznaczono żadnych ram czasowych dla potencjalnej transakcji, ale samo wydzielenie, w tym biur, linii produkcyjnych i pracowników powinno zostać zakończone do końca bieżącego roku.

Można sobie doskonale wyobrazić, jak Unilever Tea Co staje się samodzielną firmą na giełdzie z własnym IPO. Takie rozwiązanie byłoby bardzo trudne do przeprowadzenia w naszej starej strukturze - powiedział Jope.

Pod koniec ubiegłego roku Unilever odszedł do swojej dwupoziomowej struktury na rzecz jednej korporacji z siedzibą w Londynie.

Jope podkreślił, że firma jest otwarta na propozycje od firm private equity, które mogą być zainteresowane zakupem herbacianego biznesu, w którym najbardziej znanymi markami są PG Tips i Lipton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane