Union Investment TFI: Wartość zarządzanych środków sięgnie 4 mld zł w 2006 r.

Internet Securities
opublikowano: 13-06-2006, 14:39

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych spodziewa się, że w całym 2006 roku wartość napływu nowych środków do funduszy wyniesie 800-900 mln zł. Wraz z zyskami kapitałowymi Union Investment TFI powinno zbliżyć się do kwoty 4 mld zł, powiedziała we wtorek prezes towarzystwa Małgorzata Góra.

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych spodziewa się, że w całym 2006 roku wartość napływu nowych środków do funduszy wyniesie 800-900 mln zł. Wraz z zyskami kapitałowymi Union Investment TFI powinno zbliżyć się do kwoty 4 mld zł, powiedziała we wtorek prezes towarzystwa Małgorzata Góra.

„Rynek funduszy był w tym roku bardzo dobry. Od 1 stycznia do końca ubiegłego tygodnia zanotowaliśmy ponad 540 mln zł napływów nowych aktywów netto. Do tego należy doliczyć 150 mln zł zysków kapitałowych” – powiedziała Góra podczas konferencji prasowej.

Dodała, że wartość aktywów obecnie zarządzanych przez Union Investment TFI sięga 3,2 mld zł. Blisko 40% aktywów pochodzi od klientów instytucjonalnych.

Union Investment poszerzył ofertę funduszy, które pozwalają zachować wartość kapitału, o UniStoProcent BIS oraz UniAktywna Alokacja (95%).

UniStoProcent BIS to „młodszy brat” oferowanego już przez Union Investment TFI funduszu UniStoProcent Plus, który przyniósł klientom w pierwszym roku rozliczeniowym 16,31% zysku. Różni się jedynie okresem rozliczeniowym, który dla nowego funduszu będzie się rozpoczynał 15 czerwca i kończył tego samego dnia następnego roku.

Fundusz UniAktywna Alokacja (95%) pozwala na uczestnictwo w zyskach z rynku akcji z jednoczesną ochroną kapitału na poziomie 95% w przypadku bessy. Będzie inwestował głównie w polskie instrumenty pieniężne, a tylko część aktywów w polskie akcje i obligacje.

Oba fundusze inwestują w obligacje i papiery dłużne, akcje oraz inne instrumenty finansowe. Nie więcej niż 45% portfela przeznaczona jest na zakup polskich akcji, przede wszystkim spółek wchodzących w skład WIG 20.

Jeszcze w tym Union Investment TFI uruchomi fundusz UniAkcje:Nowa Europa, który obecnie czeka na rejestrację. Fundusz będzie inwestował w akcje dynamicznie rozwijających się rynków Europy Środkowej i Wschodniej.

„Cieszymy się, że prace z komisją trwały tak długo, bo teraz będzie łatwiej zaoferować ten produkt, niż 2-3 miesiące temu” – powiedział Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI.

Jego zdaniem, obecna sytuacja na rynkach wschodzących to silna korekta, ale jeszcze nie bessa. Większe zainteresowanie inwestorów tzw. emerging markets powróci jeszcze w tym roku.

„Jeśli bylibyśmy pewni, że obecna korekta to odwrót od emerging markets, nie oferowalibyśmy tego produktu” – dodał.

FunduszUniAkcje:Nowa Europa będzie inwestował do 100% aktywów i nie mniej, niż 60% w akcje i inne instrumenty akcyjne emitowane przez spółki z krajów OECD, krajów członkowskich UE, a także z Rosji i innych państw z regionu. Udział spółek spoza krajów OECD nie przekroczy 10%, a udział polskich spółek w tym funduszy wyniesie około 20%.

„Ten fundusz nie będzie czysto środkowoeuropejski. Chcemy operować przede wszystkim w Rosji, gdzie rynek posiada dużą płynność oraz krajach byłej Wspólnoty Niepodległych Państw, takich jak Ukraina, czy Kazachstan” – powiedział Jakubowski.

Fundusz będzie lokował środki przede wszystkim w spółkach o dużej kapitalizacji takich jak Łukoil, Gazprom, OTP, MOL, CEZ, Norilsk Nickel, KGHM, czy Pekao SA. Część aktywów będzie inwestowana w spółki o średniej kapitalizacji, oferujące większe możliwości wzrostu zysku. (ISB)

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane