USA: chińscy szpiedzy próbowali wpłynąć na dochodzenie ws. Huawei

opublikowano: 24-10-2022, 17:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Władze USA oskarżyły dwóch oficerów chińskiego wywiadu o próbę wpłynięcia na toczące się w USA dochodzenie w sprawie „globalnej spółki telekomunikacyjnej” z Chin, informuje Bloomberg.

W oficjalnym komunikacie nie podano nazwy spółki, ale wskazano iż chodzi o dochodzenie na Brooklynie, w Nowym Jorku, o którym informowano w styczniu 2018 i lutym 2020 roku. Bloomberg ustalił, że chodzi o Huawei Technologies Co., największą chińską spółkę telekomunikacyjną.

Władze USA twierdzą, że dwóch chińskich agentów: Guochun He i Zheng Wang wspólnie przekupili pracownika wymiaru sprawiedliwości, z którym utrzymywali znajomość od 2007 roku, aby udostępnił im poufne informacje dotyczące świadków, dowodów i możliwych dodatkowych zarzutów przeciwko spółce. Łącznie dali mu ponad 100 tys. USD łapówek, a do ostatniego aktu korupcji doszło jeszcze we wrześniu tego roku. Pracownik wymiaru sprawiedliwości był podwójnym agentem, prowadzonym przez FBI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane