USA: Izba Reprezentantów uchwaliła przyszłoroczny budżet wojskowy

PAP
opublikowano: 05-08-2007, 10:43

Izba Reprezentantów USA uchwaliła w niedzielę nad ranem budżet wojskowy na rozpoczynający się 1 października rok finansowy 2008, przy czym przewidziane w nim wydatki na tarczę antyrakietową będą mniejsze, niż domagał się tego Biały Dom.

Uchwalony większością 395 do 13 głosów przyszłoroczny budżet Pentagonu opiewa na 459,6 mld dolarów - 3,5 mld mniej niż postulował prezydent George Bush. Jego administracja skrytykowała szereg wprowadzonych przez Izbę poprawek, ale nie groziła w tym kontekście prezydenckim wetem.

Senat USA rozpoczął właśnie sierpniową przerwę wakacyjną i dopiero po niej podejmie debatę na temat budżetu wojskowego.

Uchwalona w niedzielę przez Izbę Reprezentantów kwota nie obejmuje dodatkowych 147 mld dolarów na działania wojenne w Iraku, o co Bush zamierza zwrócić się do Kongresu jesienią. Łączne koszty zaangażowania militarnego USA w Iraku i Afganistanie przekroczyły już 600 mld dolarów.

Z funduszy na tarczę antyrakietową Izba Reprezentantów skreśliła 139 mln dolarów, co zdaniem doradców Białego Domu uniemożliwia obecnie zbudowanie w Polsce wyrzutni pocisków przechwytujących.

Jednocześnie Izba postanowiła podwyższyć pobory amerykańskiego personelu wojskowego o 3,5 proc. - choć Pentagon domagał się tylko 3 proc. Budżet zawiera również środki na poprawę opieki zdrowotnej dla żołnierzy powracających z Iraku i Afganistanu.

Dzięki uchwalonym funduszom na werbunek stan osobowy armii USA (czyli sił lądowych) ma się zwiększyć o 7 tys. osób, do łącznie 489 tys. Natomiast liczebność korpusu piechoty morskiej wzrośnie o 5 tysięcy, do 180 tys. osób.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: Izba Reprezentantów uchwaliła przyszłoroczny budżet wojskowy