USA mogą uniknąć unijnej opłaty granicznej za emisję dwutlenku węgla

opublikowano: 21-09-2022, 11:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Stany Zjednoczone mogą uniknąć unijnego planu nałożenia ceł na import zanieczyszczających towarów w oparciu o podobne cele klimatyczne, powiedział we wtorek szef unijnej polityki klimatycznej – podaje agencja Reuters.

Adobe Stock

27-krajowa UE negocjuje plan wprowadzenia pierwszej na świecie opłaty granicznej za emisję dwutlenku węgla od 2026 r., zmuszając firmy importujące do UE do płacenia kosztów emisji dwutlenku węgla na granicy w przypadku niektórych zanieczyszczających produktów, takich jak stal, cement i aluminium.

Opłata miałaby zastosowanie do towarów z krajów o słabszej polityce klimatycznej niż UE, chociaż blok twierdzi, że niektóre kraje mogą zostać zwolnione, jeśli mają krajową cenę CO2 zbliżoną do tej, jaką europejskie firmy płacą w ramach unijnego rynku dwutlenku węgla.

Prezydent USA Joe Biden zobowiązał się do obniżenia emisji w USA o co najmniej 50 proc. w stosunku do poziomów z 2005 r. do 2030 r.

Podatek UE ma na celu uniknięcie „wycieku emisji”, w przypadku którego firmy przenoszą się do regionów o słabszej polityce klimatycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane