USA największym producentem ropy na świecie

opublikowano: 13-09-2018, 10:52

Po raz pierwszy od 1973 r. Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem ropy naftowej, wynika z wstępnych szacunków Departamentu Energii USA

Dowodzi to, w jaki sposób amerykański boom na łupkach naftowych przekształcił globalny krajobraz energetyczny. W ciągu ostatniego dziesięciolecia produkcja ropy naftowej w USA wzrosła ponad dwukrotnie.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. REUTERS/Amit Dave/Forum

To historyczny kamień milowy i jasne przesłanie: nigdy nie zakładaj się przeciwko amerykańskiemu przemysłowi naftowemu -  powiedział Bob McNally, prezes firmy konsultingowej Rapidan Energy Group.

W epicentrum boomu łupkowego jest Teksas. Wydobycie w tzw. permskim basenie zachodniego Teksasu wzrosła tak bardzo, że w lutym Stany Zjednoczone przeskoczyły Arabię Saudyjską po raz pierwszy od ponad dwóch dekad, zgodnie z danymi amerykańskiej Agencji ds. Informacji Energetycznej (IEA).

Produkcja USA rosła w czerwcu i sierpniu, osiągając prawie 11 mln baryłek dziennie. To spowodowało, że Stany Zjednoczone wyprzedziły Rosję po raz pierwszy od lutego 1999 r. Prognozy wskazują, że USA nie powinny w najbliższym czasie oddać przejętej korony. IEA oczekuje, że produkcja ropy w USA w 2019 r. nadal będzie wyprzedzać tę w Rosji i Arabii Saudyjskiej.

Kolejną ważną zmianą, jaką podkreślają eksperci, jest to, że Ameryka ma teraz klientów naftowych na całym świecie, na co wpłynęło zniesienie pod koniec 2015 r. przez Kongres  40-letniego zakazu eksportu ropy naftowej. Stany Zjednoczone wysyłają teraz surowiec do Ameryki Południowej, Europy i Chin.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNNMoney

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu