USA ostrzegają Czechy przed wprowadzeniem podatku cyfrowego

opublikowano: 24-01-2020, 12:58

Amerykańska ambasada w Pradze ostrzegła ponownie w piątek, że USA mogą podjąć działania odwetowe jeśli Czechy wprowadzą podatek od usług cyfrowych, informuje Reuters.

Czesi ustalili wysokość podatku na 7 proc. Niższa izba parlamentu przeprowadziła pierwsze czytanie ustawy, która go wprowadza.

Podobnie jak w innych europejskich krajach USA twierdzą, że danina uderzy przede wszystkim w amerykańskich gigantów internetowych. Szykowany w Czechach podatek miałyby płacić firmy generujące rocznie ponad 750 mln EUR na świecie, ponad 100 mln CZK na czeskim rynku i posiadające ponad 200 tys. użytkowników. Podatek ma przynosić budżetowi 5 mld CZK od przyszłego roku.

W grudniu ambasador USA w Czechach Stephen King stwierdził w artykule prasowym, że planowany w kraju podatek jest dyskryminujący. Ostrzegł, że konsekwencją jego wprowadzenia może być podjęcie adekwatnych przeciwdziałań przez rząd USA.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy