USA przeznaczają 280 mld USD na rozwój biznesu półprzewodnikowego

opublikowano: 09-08-2022, 18:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prezydent Joe Biden podpisał we wtorek ustawę, która przewiduje przeznaczenie łącznie 280 mld USD na badania, rozwój i produkcję półprzewodników w USA, co ma zapewnić krajowi utrzymanie przewagi nad Chinami, informuje BBC.

Lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer oświadczył, że ustawa odegra kluczową rolę w utrzymania przywództwa i dobrobytu USA w następnym stuleciu.

- Autorytarni przywódcy cieszyli się, że przegramy i mieli nadzieję, że nic nie będziemy robić – powiedział Schumer. – Wprowadzając ustawę CHIPS and Science jasno mówimy, że wierzymy iż następne wspaniałe amerykańskie stulecie jest na horyzoncie – dodał.

Prezydent Joe Biden nazwał ustawę inwestycją, która wydarza się raz na pokolenie. Stwierdził, że już teraz przyczynia się ona do wzrostu gospodarki USA wskazując na ogłoszoną przez spółkę Micron inwestycję 40 mld USD w produkcję chipów pamięci, dzięki czemu ma powstać nawet 40 tys. miejsc pracy.

Na USA przypada obecnie ok. 10 proc. globalnej podaży półprzewodników. W 1990 roku było to 40 proc.

Ustawa przewiduje m.in. wydanie 52,7 mld USD na zwiększenie produkcji chipów w USA. 24 mld USD to wartość ulg podatkowych dla inwestujących w fabryki półprzewodników. 200 mld USD pójdzie na finansowanie badań naukowych nad technologiami chipów.

Ambasada Chin w Waszyngtonie zasygnalizowała niechęć wobec ustawy, która według niej przypomina „mentalność zimnowojenną”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, BBC

Polecane