Import paneli słonecznych z Chin w amerykańskiej gospodarce zaczął znowu wzrastać. W ostatnich miesiącach znajdował się w impasie po tym, jak władze Stanów Zjednoczonych wdrożyły nowe prawo zakazujące sprowadzania towarów wykonanych przy użyciu pracy przymusowej - przekazał we wtorek Reuters.
Waszyngtońska administracja zmieniła twarde stanowisko, a w dostawach fotowoltaiki z Chin nastąpiła odwilż, dowiedziała się agencja od źródła powiązanego z Białym Domem. Nie ujawniono jednak danych liczbowych. Rząd federalny miał wdrożyć ostatnio bardziej przejrzyste zasady dotyczące importu, które są zarazem zgodne z ustawą chroniącą prawa Ujgurów - Uyghur Forced Labor Protection Act (UFLPA).
UFLPA zakłada, że Chiny wykorzystują pracę Ujgurów
Amerykańskie prawo chroniące pracowników przed wyzyskiem zakazuje importu produktów wytworzonych pod przymusem w północno-zachodnim regionie Chin, Sinciangu. Władze chińskie utworzyły w autonomicznym obszarze obozy pracy dla wyznającej islam etnicznej grupy Ujgurów. Pekin, który jest oskarżany o ludobójstwo stanowczo zaprzecza, że dopuszcza się jakichkolwiek nadużyć względem mniejszości.
UFLPA, która weszła w życie w czerwcu 2022 r., przyjmuje założenie, że wszystkie towary z Sinciangu zostały wykonane pod przymusem m.in. w obozach pracy. Ustawa zobowiązuje producentów do okazania dokumentacji źródłowej dotyczącej towaru przeznaczonego do importu. Wymagane jest ujawnianie takich szczegółów jak choćby pochodzenie surowca użytego w produkcji.
Impas zagraża rozwojowi czystej energii w USA
Od października ubiegłego roku amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic zarekwirował ponad 1000 przesyłek sprzętu do pozyskiwania energii słonecznej.
Dopuszczenie dostaw paneli słonecznych, które utknęły na granicy bądź są przygotowane do wysyłki, powinno pomóc w złagodzeniu skutków opóźnień w rozwoju amerykańskich projektów solarnych. Wstrzymanie projektów fotowoltaicznych groziło zniweczeniem planów administracji Joe Bidena w zakresie polityki czystej energii i walki ze zmianami klimatycznymi.
Stany Zjednoczone wyznaczyły sobie za cel instalację średnio 30 GW energii solarnej rocznie do 2025 r. oraz dwukrotne zwiększenie tej wartości w latach 2025-2030.
Podpis: skib/, Reuters