USA sprowadzają coraz więcej paneli słonecznych z Chin

  • Alicja Skiba
opublikowano: 07-03-2023, 12:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Import paneli słonecznych z Chin w amerykańskiej gospodarce zaczął znowu wzrastać. W ostatnich miesiącach znajdował się w impasie po tym, jak władze Stanów Zjednoczonych wdrożyły nowe prawo zakazujące sprowadzania towarów wykonanych przy użyciu pracy przymusowej - przekazał we wtorek Reuters.

Waszyngtońska administracja zmieniła twarde stanowisko, a w dostawach fotowoltaiki z Chin nastąpiła odwilż, dowiedziała się agencja od źródła powiązanego z Białym Domem. Nie ujawniono jednak danych liczbowych. Rząd federalny miał wdrożyć ostatnio bardziej przejrzyste zasady dotyczące importu, które są zarazem zgodne z ustawą chroniącą prawa Ujgurów - Uyghur Forced Labor Protection Act (UFLPA).

UFLPA zakłada, że Chiny wykorzystują pracę Ujgurów

Amerykańskie prawo chroniące pracowników przed wyzyskiem zakazuje importu produktów wytworzonych pod przymusem w północno-zachodnim regionie Chin, Sinciangu. Władze chińskie utworzyły w autonomicznym obszarze obozy pracy dla wyznającej islam etnicznej grupy Ujgurów. Pekin, który jest oskarżany o ludobójstwo stanowczo zaprzecza, że dopuszcza się jakichkolwiek nadużyć względem mniejszości.

UFLPA, która weszła w życie w czerwcu 2022 r., przyjmuje założenie, że wszystkie towary z Sinciangu zostały wykonane pod przymusem m.in. w obozach pracy. Ustawa zobowiązuje producentów do okazania dokumentacji źródłowej dotyczącej towaru przeznaczonego do importu. Wymagane jest ujawnianie takich szczegółów jak choćby pochodzenie surowca użytego w produkcji.

Impas zagraża rozwojowi czystej energii w USA

Od października ubiegłego roku amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic zarekwirował ponad 1000 przesyłek sprzętu do pozyskiwania energii słonecznej.

Dopuszczenie dostaw paneli słonecznych, które utknęły na granicy bądź są przygotowane do wysyłki, powinno pomóc w złagodzeniu skutków opóźnień w rozwoju amerykańskich projektów solarnych. Wstrzymanie projektów fotowoltaicznych groziło zniweczeniem planów administracji Joe Bidena w zakresie polityki czystej energii i walki ze zmianami klimatycznymi.

Stany Zjednoczone wyznaczyły sobie za cel instalację średnio 30 GW energii solarnej rocznie do 2025 r. oraz dwukrotne zwiększenie tej wartości w latach 2025-2030.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane