Uspokojenie nadeszło po dużych zwyżkach

opublikowano: 20-03-2012, 00:00

ZAGRANICA

Wponiedziałek na europejskich rynkach akcji dominowały niewielkie zmiany kursów. W ubiegłym tygodniu paneuropejski Stoxx Europe 600 zanotował największy wzrost od pierwszej połowy lutego, wysokie ceny zniechęcały więc inwestorów. Spadała wartość większości indeksów branżowych. Największe straty notowały segmenty: motoryzacyjny, chemiczny oraz budowlany i materiałów budowlanych. Na giełdzie w Paryżu w grupie najmocniej taniejących blue chipów znalazły się m.in. EADS, Carrefour i Danone, we Frankfurcie Volkswagen i BMW, a w Londynie koncern CRH i National Grid.

W USA początek sesji nie zapowiadał dużych zmian. W miarę upływu czasu przewaga popytu zaczęła jednak rosnąć. Nastroje poprawiła wiadomość o utrzymaniu się przez indeks zaufania budowniczych domów blisko czteroletniego maksimum. Wiadomością dnia była decyzja Apple’a o rozpoczęciu wypłacania dywidendy oraz przeznaczeniu przez spółkę 10 mld USD na buy back akcji. Kurs producenta iPhone’ów poszedł w górę. Liderem zwyżek z S&P500 był jednak U.S. Steel. Od piątku analitycy podwyższyli cenę docelową jego akcji o ponad 11 proc. Mocno drożał United Parcel Service, który zdecydował się przejąć TNT Express, co wywinduje go na pierwsze miejsce na europejskim rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane