Uziemienie 737 Max może uszczuplić przychody Southwest o 150 mln USD

opublikowano: 27-03-2019, 12:35

Linie Southwest Airlines, największy na świecie użytkownik Boeingów 737 Max poinformował, że uziemienie posiadanych maszyn z uwagi o obawy związane z bezpieczeństwem w połączeniu ze słabszym popytem ze strony podróżujących w celach turystycznych może zmniejszyć przychody spółki w I kwartale o 150 mln USD.

Kwota ta jest dodatkową „stratą” po tym jak z uwagi na zamknięcie prac rządu USA (tzw. shutdown) firma oceniła negatywny wpływ na przychody na około 60 mln USD. 

Southwest Airlines
fot. Bloomberg

Budżetowy przewoźnik ze Stanów Zjednoczonych prognozuje, że uziemienie Maxów, zła pogoda i zmniejszona produktywność podczas negocjacji umowy z Boeingiem doprowadzą łącznie do anulowania 9800 lotów w ciągu trzech miesięcy.

737 Max został uziemiony na całym świecie po katastrofie samolotu Ethiopian Airlines 10 marca, co wzbudziło obawy, że katastrofa mogła być spowodowana błędnym oprogramowaniem, które przyczyniło się do wypadku samolotu linii Lion Air, który pogrążył się w Morzu Jawajskim w październiku minionego roku. W tych dwóch incydentach życie straciło łącznie 346 osób.

Southwest, posiada 34 samoloty 373 Max w swojej liczącej 750 maszyn flocie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane