Vinci przejmuje większościowy pakiet lotniska Gatwick

opublikowano: 27-12-2018, 09:28

Koncern Vinci nabędzie pakiet większościowy podlondyńskiego lotniska Gatwick za 2,9 mld funtów (3,7 mld USD). Tym samym portfolio francuskiej firmy budowlanej związane z infrastrukturą lotniczą powiększy się o ważny londyński hub.

Zakup 50,01 procent udziałów od grupy inwestorów, w tym państwowych funduszy majątkowych z Abu Zabi i Australii, ma być sfinalizowany w pierwszej połowie 2019 r. Pozostałe udziały, 49,99 proc., pozostaną w rękach Global Infrastructure Partners.

Lotnisko Gatwick
Zobacz więcej

Lotnisko Gatwick fot. REUTERS/Hannah McKay /Forum

Gatwick, drugi najruchliwszy międzynarodowy port lotniczy Londynu z 45,7 mln pasażerów w 2018 r. stanie się największym pojedynczym portem lotniczym w globalnej sieci Vinci. 

Lotnisko Gatwick znalazło się pod presją z powodu nasilającej się konkurencji ze strony innych portów lotniczych z otoczenia brytyjskiej stolicy. Dodatkowo przegrało z Heathrow, najbardziej ruchliwym hubem Europy, w konkursie na pozyskanie wsparcia rządowego na budowę nowego pasa startowego. Jego działalność została wstrzymana tuż przed Bożym Narodzeniem, po tym, jak dostrzeżone wokół pasa startowego drony doprowadziły do długotrwałego wyłączenia ruchu.

Przed zawarciem umowy, Gatwick stworzyło plan inwestycyjny w wysokości 1,11 mld GBP, którego celem jest zwiększenie mocy dwóch terminali w ciągu najbliższych pięciu lat. Obecnie Gatwick jest już najbardziej ruchliwym węzłem na świecie z jednym pasem startowym, a także największą bazą budżetowego przewoźnika EasyJet oraz centrum lotów długodystansowych dla British Airways.

Global Infrastructure Partners, który zarządza aktywami o wartości ponad 40 mld USD od portów morskich poprzez lotniska po farmy wiatrowe na Morzu Północnym, kupił udziały w Gatwick w 2009 r. wspólnie z konsorcjum inwestorów za około 1,5 mld GBP. 

W roku podatkowym zakończonym w marcu 2018 r. lotnisko Gatwick odnotowało 421,2 mln GBP zysku przy przychodach w kwocie 76,2 mld EUR.

Na koniec poprzedniego roku Vinci zarządzał 35 portami lotniczymi, w takich krajach jak Japonia, Brazylia, Francja i Kambodża. Firma prowadzi również płatne drogi i działalność budowlaną. Obecna wartość rynkowa koncernu Vinci szacowana jest na 42,1 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu