W 2014 roku globalne zużycie energii wzrosło o 0,9 proc.

MEJ
opublikowano: 15-06-2015, 20:59

W 2014 roku zużycie energii pierwotnej czyli pochodzącej ze wszystkich źródeł wzrosło o 0,9 proc. w porównaniu do 2013 roku. W roku 2013 wzrost ten wyniósł 2,0 proc rdr - stwierdza raport BP Statistical Review of World Energy.

Według raportu w 2014 roku wzrost konsumpcji energii pierwotnej był niższy niż średni poziom wzrostu liczony w czasie ostatniej dekady. Wynosił on bowiem 2,1 proc.

Wzrost światowego zużycia energii jest spowodowany głównie przez tzw. emerging markets. Jednak w 2014 roku w krajach tej grupy gospodarki rozwijały się wolniej niż uprzednio i skumulowany wzrost średni  zużycia energii na tych rynkach wyniósł 2,4 proc. Było to znacznie poniżej średniego wzrostu z ostatniej dekady, ocenianego na 4,2 proc. Do takiego stanu przyczyniły się Chiny ,gdzie wzrost konsumpcji energii był najniższy od 1998 roku, wynosząc 2,6 proc. W krajach Unii Europejskiej zużycie energii spadło do poziomu najniższego od 1985 roku, co raport tłumaczy wdrażanymi rozwiązaniami proefektywnościowymi. Z kolei we wszystkich krajach OECD zanotowano 0,9 proc. spadek zużycia energii, na co także w głównej mierze wpłynęły technologię oszczędzające energię

Nadal wiodącym nośnikiem energii pozostaje globalnie ropa naftowa z udziałem w światowym bilansie energii pierwotnej na poziomie 32,6 proc., choć udziały jej od 15 lat systematycznie spadają. W 2014 roku globalne zużycie ropy, mimo uruchomienia na wielką skalę technologii wydobycia z łupków, wzrosło jedynie o 0,8 proc.

Globalne zużycie gazu ziemnego wzrosło o 0,4 proc., co oznacza wynik znacznie poniżej dekadowej średniej, która wynosiła 2,4 proc. W Unii jego konsumpcja spadła o 11,6 proc., co jest wielkością rekordową, we wszystkich krajach OECD wzrost był także poniżej średniej.

Podobnie niski był wzrost zużycia węgla kamiennego. Według raportu BP Statistical Review of World Energy wyniósł on 0,4 proc., co znowu jest wynikiem znacznie poniżej  10-letniej średniej, obliczanej na 2,9 proc. Zużycie węgla kamiennego poza krajami OECD było najniższe od 1998 roku - wzrost wyniósł jedynie 1,1 proc. W światowym bilansie energii pierwotnej udział węgla kamiennego spadł do 30 proc.

Energia z hydroelektrowni staje się coraz ważniejszą wielkością w bilansie energii pierwotnej. Jej udział wyniósł rekordowe 6,8 proc., głównie dzięki wielkim inwestycjom w tamy i hydroelektrownie w Ameryce Południowej i Chinach.

Z kolei energia z elektrowni jądrowych, według raportu po raz pierwszy od 2009 roku uzyskała widoczny udział w globalnym bilansie energii pierwotnej. Jej produkcja w 2014 roku wzrosła o 1,8 proc.

Rekordowy wzrost, na poziomie 3 proc. zanotowano w segmencie energii ze źródeł odnawialnych, obejmującym zarówno energię do transportu jak przeznaczoną do sieci. Produkcja energii pochodzącej z OZE wzrosła w 2014 roku o 12 proc., przy czym jej udział w światowym bilansie energetycznym wzrósł do poziomu 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane