W Europie pozytywny sentyment po informacjach o "60 dniach"

  • PAP
opublikowano: 14-02-2019, 09:56

Na giełdach w zachodniej Europie utrzymuje się pozytywny sentyment po informacjach o możliwym przedłużeniu "rozejmu" w handlu pomiędzy USA a Chinami o dalsze 60 dni, podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wskaźnik Stoxx 600 Industrial Goods & Services zwyżkuje o 1,3 proc. Wzrostom przewodzi spółka Airbus ze swoim +5,4 proc. Firma zanotowała w IV kw. mocne wyniki, w tym przychody, skorygowany EBIT i zysk na akcję - wszystkie powyżej rynkowego konsensusu.

Walory Schneider Electric drożeją o 5,7 proc. Analitycy zwracają uwagę, że chociaż wyniki finansowe spółki za 2018 r. były zbliżone do konsensusu, to guidance firmy na 2019 r. jest powyżej oczekiwań, blisko górnej granicy przedziału.

Akcje Commerzbanku zyskują z kolei 6,4 proc. Spółka podała, że wznowi wypłatę dywidendy - na poziomie 20 eurocentów na akcję, zgodnie z prognozami analityków.

Dobrymi wynikami pochwaliła się spółka Astrazeneca, która w IV kw. 2018 r. miała zysk na akcję w wysokości 1,58 USD wobec prognoz 1,48 USD.

Niemieckiej gospodarce udało się uniknąć recesji - Produkt Krajowy Brutto pozostał bez zmian w IV kwartale 2018 roku kdk, po spadku w III kw. o 0,2 proc.

W Pekinie trwają negocjacje handlowe USA-Chiny. Strony mają czas do 1 marca - to w tej chwili ostateczny termin, do którego należałoby osiągnąć rozwiązanie w sprawie handlu. W przeciwnym razie USA mogą podwyższyć cła na chińskie towary o wartości 200 mln USD do 25 proc. z obecnych 10 proc.

W czwartek pojawiły się nieoficjalne informacje, że termin podwyższenia ceł na chiński import do USA może zostać przesunięty przez Donalda Trumpa o dalsze 60 dni.

W brytyjskiej Izbie Gmin w czwartek przewidziana jest debata nad rekomendacjami dla rządu Theresy May, dotyczącymi dalszych kroków w negocjacjach z Unią Europejską w sprawie Brexitu.

Posłowie będą mogli złożyć poprawki do niewiążącej prawnie, ale istotnej politycznie uchwały w tej sprawie.

Zbliża się 15 lutego - termin, kiedy w USA musi być podjęta ostateczna decyzja w sprawie legislacji związanej z możliwym kolejnym "shudtownem".

Negocjatorzy w amerykańskim Kongresie osiągnęli w poniedziałek wstępną umowę w sprawie bezpieczeństwa granic USA, ale dała ona prezydentowi Donaldowi Trumpowi o wiele mniej funduszy - bo 1,375 mld USD, niż wcześniej żądane przez niego 5,7 mld USD - na wybudowanie muru na granicy z Meksykiem.

Trump nie jest zadowolony z kompromisu finansowego osiągniętego między Republikanami i Demokratami, ale na razie wstrzymał się z jego odrzuceniem.

Na rynku walutowym w czwartek euro zyskuje 0,1 proc. do 1,1268 USD. Brytyjski funt traci 0,05 proc. do 1,2845 USD, a japoński jen spada o 0,1 proc. do najniższego poziomu od 7 tygodni.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pkt bazowy do 2,70 proc.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,2 proc. do 54,59 USD za baryłkę.

Miedź na LME w Londynie zyskuje 0,7 proc. do 6.166,50 USD za tonę.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy