W maju decyzja, czy „Schody do nieba” to częściowy plagiat

opublikowano: 13-04-2016, 08:25

“Stairway to Heaven” Led Zeppelin to jeden z najbardziej znanych utworów muzycznych na świecie. W maju sąd w USA ma zdecydować, czy jego część nie pochodzi z kradzieży.

Właściciel praw Randy Wolfa, gitarzysty zespołu Spirit, pozwał Led Zeppelin w 2014 roku twierdząc, że początkowy fragment “Stairway to Heaven” pochodzi z utworu “Taurus”.  Sędzia prowadzący sprawę zdecydował w ostatni piątek, że o tym, czy doszło do bezprawnego wykorzystania przez Led Zeppelin fragmentu utworu zespołu Spirit zdecyduje ława przysięgłych. Wyrok ma być znany 10 maja.

youtube

The New York Times zwraca uwagę, że to już druga tak głośna sprawa dotycząca „zapożyczeń” utworów muzycznych w ciągu ostatnich dwóch lat. W marcu sąd w Los Angeles przyznał ponad 7,3 mln USD rodzinie Marvina Gaye'a, wykonawcy muzyki R&B, za bezprawne wykorzystanie przez Robina Thicke'a i Pharrella Williamsa  fragmentów utworu “Got to Give It Up” z 1977 roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, nyt.com

Polecane