W Moskwie rozpoczęto dodatkową produkcję maseczek medycznych

  • PAP
opublikowano: 21-02-2020, 12:14

W Moskwie rozpoczęto dodatkową produkcję jednorazowych maseczek medycznych, co ma pomóc w zapobieżeniu rozprzestrzeniania się w stolicy Rosji koronawirusa - poinformował w piątek mer Siergiej Sobianin. Zapewnił, że dotąd w Moskwie nie wykryto zakażenia wirusem.

W informacji na swoim blogu mer rosyjskiej stolicy napisał, że produkcję uruchomiono po to, by stworzyć stały zapas maseczek medycznych. "Do tej pory w Moskwie nie wykryto ani jednego przypadku zachorowania. Niemniej, obserwując niepokojącą sytuację w Chinach, podjęliśmy - wspólnie z rządem federalnym - dodatkowe środki profilaktyczne" - napisał Sobianin. I wyjaśnił, że władze stolicy mają na uwadze fakt, że jest ona wielkim ośrodkiem tranzytowym.

W Moskwie nadal więc dyżurują na lotniskach zespoły lekarskie. Chociaż od czwartku obywatele Chin nie mogą wjeżdżać do Rosji, to z ChRL przybywają do Rosji obywatele innych państw. "Wszyscy pasażerowie przybywający z Chin, w tym tranzytem przez inne kraje, przechodzą na miejscu badanie medyczne, pobierane są u nich próbki w celu badań na obecność koronawirusa" - poinformował Sobianin. Zapewnił, że nawet ci pasażerowie, którzy nie mają symptomów choroby, ale przybyli z Chin, otrzymują na lotniskach decyzję, iż mają spędzić dwa tygodnie w izolacji - nie wychodząc z domu czy hotelu - i zwolnienie lekarskie na ten czas.

Analogiczne kontrole odbywają się na dworcach kolejowych w Moskwie.

Władze chcą też dotrzeć do tych osób, które do Moskwy przybyły z Chin jeszcze przed wprowadzeniem ograniczeń. "W tym celu funkcjonariusze policji i lekarze patrolują miejsca ich możliwego pobytu: hotele, akademiki, mieszkania prywatne" - poinformował Sobianin. Potwierdził też wcześniejsze informacje mediów, iż osoby przybyłe z Chin starają się wyszukiwać w metrze pracownicy transportu miejskiego. Jeśli potwierdzi się, że dana osoba przyjechała niedawno z terytorium Chin, otrzymuje postanowienie o izolacji w miejscu zamieszkania na dwa tygodnie.

Obecnie takich postanowień wydano 2,5 tys. - poinformował Sobianin.

Mer Moskwy przekazał także, że w transporcie miejskim, w obiektach handlowych, sportowych i kulturalnych prowadzone są dodatkowe działania sanitarne, tj. częstsze dezynfekcje.

Państwowy urząd Rospotriebnadzor poinformował w piątek, że w całej Rosji pod obserwacją lekarską pozostaje 12 929 osób przybyłych z Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane