W pogoni za unijnymi standardami

Musimy wdrażać technologie zwiększające efektywność energetyczną. Inaczej świata nigdy nie dogonimy.

Jak zbudować gospodarkę niskoemisyjną odpowiadającą na rosnące potrzeby konsumentów energii? Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne? Wreszcie, jak zagwarantować dostawy ciepła i prądu w konkurencyjnych cenach? — oto tzw. energetyczny trylemat, przed którym stoją kraje europejskie, w tym Polska.

— Polska produkuje zaledwie 57 proc. konsumowanej przez siebie energii. Coraz większa zależność kraju od importu energii budzi duże obawy. Sprowadzamy aż 85 proc. ropy i ponad 65 proc. gazu. Choć poczyniliśmy postępy w tworzeniu gospodarki niskoemisyjnej, zużycie węgla w naszym kraju rośnie — tłumaczy Beata Stelmach, prezes GE w Polsce i krajach bałtyckich.

Jej zdaniem, w całej Europie mamy dziś do czynienia ze swoistym paradoksem: z jednej strony UE dąży do redukcji emisji CO 2, z drugiej — zwiększa zużycie węgla, i to w tempie większym niż średnia na świecie. Statystyki zawyża zaś Polska. Energochłonność w przeliczeniu na PKB jest u nas wciąż bardzo wysoka w stosunku do poziomu osiągniętego przez rozwinięte gospodarki Unii. Jak temu zaradzić?

— Nie obejdzie się bez zastąpienia starych technologii węglowych nowoczesnymi blokami gazowymi, dzięki czemu będziemy w stanie zyskać od 3 do 4 GW energii. Inny pomysł to inwestycje w inteligentne sieci i technologie kogeneracyjne, pozwalające na równoczesną produkcję energii elektrycznej lub mechanicznej i ciepła z jednego surowca, np. ropy naftowej, gazu ziemnego czy biomasy — wskazuje Beata Stelmach.

Oświetlenie to kolejna dziedzina, w której można zysk połączyć z troską o środowisko naturalne. Według analiz GE, niemal 20 proc. światowego zużycia energii przypada właśnie na oświetlenie. Ale tam, gdzie konwencjonalne źródła światła zastępuje się inteligentnymi rozwiązaniami LED, zużycie prądu jest o 40-70 proc. niższe. Problem w tym, że technologię tę wykorzystuje nieznaczny odsetek żarówek, lamp czy halogenów (np. w UE tylko 10 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / W pogoni za unijnymi standardami