W poniedziałek wchodzą w życie nowe ustawy o rynku kapitałowym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-10-2005, 11:44

W poniedziałek, 24 października, wejdą w życie trzy nowe ustawy regulujące rynek kapitałowy i zastępujące prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

W poniedziałek, 24 października, wejdą w życie trzy nowe ustawy regulujące rynek kapitałowy i zastępujące prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

    Nowe ustawy to uchwalone w lipcu br. przez Sejm: ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, ustawa o obrocie instrumentami finansowymi i ustawa o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.

    Z polskiego prawa zniknie pojęcie publicznego obrotu. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) nie będzie już wyrażać zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu, natomiast pojawi się instytucja zatwierdzania prospektu emisyjnego przez Komisję w związku z ofertą publiczną lub ubieganiem się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym - wyjaśnia KPWiG w opracowaniu poświęconym nowym ustawom.

    Rafał Chwast, prezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych (SEG) powiedział PAP, że znaczącym usprawnieniem dla rynku mogą być regulacje dotyczące ofert. "Emisje będzie można przeprowadzić z prospektem, z memorandum, czy też bez tych dokumentów, o ile emitent i akcjonariusze nie będą zainteresowani notowaniem akcji na rynku. A jeśli nawet zmienią zdanie, to spółka przygotuje prospekt, już po zebraniu kapitału i po przejściu procedury zatwierdzającej (KPWiG) i dopuszczającej (GPW) wprowadzi dane papiery na rynek giełdowy bądź na CeTO". 

    Z prawa zniknie przymus rynku regulowanego, co oznacza, że przestanie istnieć obowiązek wprowadzania na giełdę każdej nowej emisji akcji przez spółkę giełdową. Zdaniem Chwasta, daje to emitentom "możliwość szybkiego reagowania na zmiany koniunktury, może to wpływać na ich aktywność emisyjną, a w efekcie na płynność. Może być więcej ofert kierowanych do określonych odbiorców".

    KPWiG nie będzie mogła odmówić zatwierdzenia prospektu, chyba że jego forma lub treść będzie niezgodna z wymogami prawa. W trakcie procedury w Komisji sprawdzana będzie jedynie zgodność zawartości dokumentu z wymogami formalnymi. Odpowiedzialność za nieprawdziwe informacje i celowe pominięcie lub przemilczenie ważnych informacji spadnie na autorów prospektu.

    "To konsekwencja większej swobody w prezentacji działalności (forma prospektu, kształt sprawozdań finansowych) emitenta, możliwości samodzielnego decydowania o opóźnieniu publikacji niektórych informacji" - powiedział prezes SEG.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Są też rozwiązania, z których zadowoleni będą inwestorzy. "Będą mieli możliwość odstąpienia od zapisu na akcje, jeśli w trakcie oferty emitent opublikuje aneks do prospektu, i to niezależnie od charakteru tych zmian" - powiedział Chwast. 

    KPWiG będzie też mogła nakazać wstrzymanie oferty publicznej lub nawet jej zakazać, w przypadku naruszenia lub uzasadnionego podejrzenia naruszenia prawa.

    Na podstawie nowych przepisów emitent, którego prospekt został zatwierdzony w Polsce, będzie mógł zabiegać o kapitał we wszystkich krajach Unii Europejskiej bez konieczności ponownego zatwierdzania tam prospektu emisyjnego (tzw. "jednolity paszport europejski"). Podobnie będzie z zagranicznymi firmami z całej UE.

    Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi wprowadza szeroką definicję instrumentu finansowego; odnosi się ona nie tylko do instrumentów funkcjonujących na rodzimym rynku kapitałowym, ale również do instrumentów finansowych istniejących na bardziej rozwiniętych rynkach.

    Inną zmianą jest wprowadzenie możliwości tworzenia alternatywnych systemów obrotu, czyli systemów niegiełdowych. Ma to ułatwić dostęp do kapitału mniejszym firmom, których nie stać na ponoszenie kosztów giełdowych.

    Zwiększyć ma się nadzór nad transakcjami podejrzanymi - podmioty nadzorowane przez KPWiG będą obowiązane do przekazania Komisji informacji o każdym uzasadnionym podejrzeniu manipulacji instrumentem finansowym. Określono też, czym jest manipulacja kursami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane