W powiatach grodzkich ceny działek rosną najszybciej

opublikowano: 28-04-2021, 20:00

Zainteresowanie posiadaniem drugiego domu i brak alternatywy dla ulokowania pieniędzy windują ceny działek pod zabudowę, wynika z obserwacji analityków PKO BP

W 2020 r. mediana cen gruntów pod zabudowę wzrosła w powiatach grodzkich o około jedną piątą, wynika z analizy PKO BP, przygotowanej na podstawie danych z wniosków kredytowych klientów.

Wolniejszy wzrost odnotowano w przypadku cen działek w stolicach województw i powiatach ziemskich.

“Na koniec 2020 utrzymywało się przy tym oczywiste zróżnicowanie – najwyższy poziom mediany odnotowano w Warszawie (ponad 500 zł/mkw), następnie w grupie stolic pozostałych województw (ok. 230 zł/mkw). Niższa mediana występowała w przypadku działek w powiatach grodzkich (ok. 160 zł/mkw) i powiatów ziemskich (ok. 95 zł/mkw). W największych aglomeracjach mediana ceny mkw działki w 2020 wynosiła od 163 zł w Łodzi do 542 zł w Warszawie” - wynika z raportu analityków banku.

Największą dynamikę cen odnotowano w województwie pomorskim i małopolskim, a także w warmińsko-mazurskim, co zdaniem ekspertów tłumaczyć można zwiększeniem zainteresowania kupnem mieszkania nie tylko w celach mieszkaniowych, ale także inwestycyjnych oraz jako drugi dom o funkcjach rekreacyjnych.

Ale nie tylko, bo boomu by nie było, gdyby nie skrajnie niskie stopy procentowe, które przekładają się na relatywną atrakcyjność kredytu oraz nieatrakcyjność lokat w bankach.

“Obecnie kolejną fundamentalną przesłanką większego zainteresowania zakupem nieruchomości gruntowych - i w konsekwencji wzrostu ich ceny przy ograniczonej (także naturalnie) podaży, jest chęć ochrony zgromadzonego kapitału. Nieruchomość gruntowa tradycyjnie była i jest powszechnie postrzegana jako relatywnie bezpieczna inwestycja. Perspektywa dłużej utrzymanych niskich stóp procentowych podważa sens lokaty bankowej, a materializujący się scenariusz podwyższonej inflacji skłania do ochrony oszczędności poprzez inwestowanie w ziemię” - nie mają wątpliwości analitycy PKO BP.

Tendencje obserwowane w 2020 r. widoczne są także w pierwszych miesiącach tego roku, podkreślają eksperci, którzy przyjrzeli się cenom ofertowym działek w portalach ogłoszeniowych. W 105 powiatach (na 380) cena mkw przekracza 100 zł, w 30 powiatach 200 zł.

“Widoczne zróżnicowanie ceny ofertowej jest z jednej strony efektem popytu na działki (wyrażającego preferencje konsumentów), z drugiej zaś dostępności działek, tj. regionalnego zróżnicowania podaży. Tendencję wyprowadzania się w strefę podmiejską, obserwowaną od kilku lat, w 2020 r. zmocniła upowszechniająca się możliwość zdalnej pracy i nauki, wymuszona kolejnymi lockdownami” - tłumaczą analitycy.

Jak zauważają, wysokie ceny ofertowe działek charakteryzują powiaty grodzkie, wchodzące w skład największych aglomeracji, a często także dobrze skomunikowane powiaty ziemskie, otaczające te aglomeracje.

“Co oczywiste, wysoko są notowane działki położone w atrakcyjnych turystycznie obszarach – pasie nadmorskim, południowym i południowo-zachodnim górskim, Warmii i Mazurach czy ciekawych krajobrazowo regionach (np. Roztocze w powiecie hrubieszowskim, Puszcza Romnicka w powiecie gołdapskim czy dolina Wisły w powiecie sandomierskim). Powyżej przeciętnej sytuują się powiaty ziemskie z potencjałem działek rekreacyjnych dla mieszkańców stolic województw. Zwraca też uwagę wysoka wycena oferty działek w powiatach z przejściami granicznymi – słubickim, zgorzeleckim, braniewskim czy białostockim” - głosi raport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane