W Tokio wzrosty dzięki zwyżkom w USA

(Marek Druś)
opublikowano: 22-04-2005, 08:59

Rekordowe wzrosty na amerykańskich giełdach poprawiły nastroje japońskich inwestorów. Nikkei wzrósł o 0,6 proc., Topix o 0,7 proc. Popytem cieszyły się przede wszystkim akcje eksporterów, głównie spółek technologicznych.

Rekordowe wzrosty na amerykańskich giełdach poprawiły nastroje japońskich inwestorów. Nikkei wzrósł o 0,6 proc., Topix o 0,7 proc. Popytem cieszyły się przede wszystkim akcje eksporterów, głównie spółek technologicznych.

Czwartkowe notowania na największych giełdach amerykańskich zakończyły się ponad 2 proc. wzrostami indeksów Dow Jones i Nasdaq. To przede wszystkim zasługa fali dobrych wyników kwartalnych przedstawionych w ostatnich dniach przez znaczną liczbę spółek. Na giełdzie w Tokio w górę poszły kursy eksporterów. Zdrożały papiery Hondy, która jest najmocniej uzależniona od koniunktury w USA spośród największych japońskich producentów aut. Popytem cieszyły się akcje Fuji Photo Film, drugiego po amerykańskim Eastman Kodak producencie materiałów światłoczułych stosowanych w fotografii.

Dobre wyniki kwartalne Nokii i Motoroli, dwóch największych producentów telefonów komórkowych, wywołały zainteresowanie japońskimi spółkami branży. Zdrożały akcje Murata Manufacturing, największego na świecie producenta kondensatorów stosowanych w komórkach. W górę poszedł kurs NEC Corp., największego japońskiego producenta telefonów.

Poprawiły się notowania akcji spółek działających na rynku chińskim. W piątek poinformowano, że premier Junichiro Koizumi przeprosi oficjalnie Chiny i inne azjatyckie kraje za zbrodnie wojenne dokonane przez japońską armię w czasie II Wojny Światowej. Tymczasem w chińskiej telewizji pojawiły się tonujące komentarze. W górę poszedł kurs m.in. Shiseido, największej japońskiej sieci drogerii, która zapowiadała w marcu otwarcie 200 sklepów z kosmetykami w Chinach w ciągu 10 lat.

Pomimo piątkowych wzrostów giełda w Tokio zanotowała już trzeci z rzędu tygodniowy spadek. Nikkei stracił 2,9 proc., a Topix 1,7 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W Tokio wzrosty dzięki zwyżkom w USA