W USA brakuje ziemniaków na frytki

opublikowano: 02-12-2019, 14:17

Amerykańscy przetwórcy ziemniaków mają problemy z dostawami surowca do produkcji frytek. To skutek szkód w uprawach w USA i Kanadzie spowodowanych przez złą pogodę.

Duże opady deszczu i śniegu w kanadyjskiej prowincji Manitoba oraz amerykańskich stanach Dakota Północna i Minnesota spowodowały, że farmerzy nie zdążyli zebrać ziemniaków na dużych obszarach. W tym samym czasie wzrosły zdolności produkcyjne frytek w Kanadzie. Zderzenie spadku podaży surowca z wzrostem popytu przetwórców spowodowało, że sytuacja na rynku ziemniaków stała się napięta. Do tego, z powodu niekorzystnej pogody, dużo zebranych ziemniaków jest małych, tymczasem producenci frytek preferują duże. Stephen Nicholson, analityk Rabobanku uważa, że można w związku z tym oczekiwać wzrostu cen w Ameryce Północnej w tym roku. Ostrzega, że można także oczekiwać wzrostu cen ziemniaków na rynku międzynarodowym z powodu zwiększonego importu w USA.

Amerykański Departament Rolnictwa prognozuje, że krajowa produkcja ziemniaków spadnie w tym roku o 6,1 proc. i będzie najniższa od 2010 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy