Czytasz dzięki

W zachodniej Europie na giełdach bardzo słabe nastroje

  • PAP
opublikowano: 15-06-2020, 10:01

Inwestorzy na giełdach w zachodniej Europie są w bardzo słabych nastrojach - na głównych parkietach w regionie notowane są duże zniżki indeksów. Gracze rynkowi obawiają się drugiej fali zakażeń koronawirusem i słabego tempa ożywienia gospodarczego na świecie - informują maklerzy.

Indeks Stoxx 600 Europe zniżkuje o 2,2 proc., po spadku w ub. tygodniu o 5,7 proc. - najmocniejszym od marca, gdy rozpoczęły się zawirowania na globalnych rynkach związane z pandemią koronawirusa.

Zniżkom przewodzą aktywa spółek wydobywczych, energetycznych i motoryzacyjnych.

BP traci 3,2 proc. - spółka spodziewa się w II kw. słabszych danych finansowych z powodu pandemii koronawirusa. Firma dokona m.in. wielomiliardowych odpisów. Władze BP oceniają, że pandemia będzie miała długoterminowy negatywny wpływ na zapotrzebowanie na energię.

Commerzbank zniżkuje o 5 proc. po odrzuceniu żądania Cerberusa, aby w radzie nadzorczej banku zasiadły dwie osoby rekomendowane przez tę firmę.

SAS zyskuje 3 proc. po ogłoszeniu planów finansowania dla tej spółki przez władze Szwecji i Danii.

Na świecie pojawiają się sygnały o drugiej fali zakażeń koronawirusem.

W Chinach stwierdzono w weekend prawie 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Nowe ognisko koronawirusa wykryto w Pekinie na rynku Xinfadi, gdzie sprzedawane jest mięso, ryby i warzywa.

W USA z kolei w ponad 20 stanach zaobserwowano wzrost liczby nowych zakażeń. Również w Japonii w weekend też zanotowano skok liczby zakażeń.

"Istnieje ryzyko, że globalnie dostaniemy drugą falę" - mówi Chris Iggo, dyrektor ds. inwestycji w AXA Investment Managers.

Inwestorzy obawiają się, że szybkie odbicie w globalnej gospodarce - w kształcie litery "V" raczej jest mało prawdopodobne. Może je za to zastąpić powolne i nierównomierne ożywienie - w kształcie litery "U".

W poniedziałek na rynku walutowym euro kosztuje 1,1236 USD, niżej o 0,2 proc., a japoński jen zyskuje 0,2 proc. do 107,22 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST spada o 5 pb do 0,65 proc.

Baryłka ropy WTI w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 34,64 USD, niżej o 4,41 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 37,54 USD za baryłkę, niżej o 3,05 proc.

Złoto tanieje o 0,5 proc. do 1.721,00 USD za uncję.

W tym tygodniu inwestorzy poznają decyzję w sprawie polityki monetarnej w Japonii (BoJ), Szwajcarii (SNB) i W.Brytanii (BoA).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane