Czytasz dzięki

W zachodniej Europie na giełdach bardzo słabe nastroje

  • PAP
opublikowano: 15-06-2020, 10:01

Inwestorzy na giełdach w zachodniej Europie są w bardzo słabych nastrojach - na głównych parkietach w regionie notowane są duże zniżki indeksów. Gracze rynkowi obawiają się drugiej fali zakażeń koronawirusem i słabego tempa ożywienia gospodarczego na świecie - informują maklerzy.

Indeks Stoxx 600 Europe zniżkuje o 2,2 proc., po spadku w ub. tygodniu o 5,7 proc. - najmocniejszym od marca, gdy rozpoczęły się zawirowania na globalnych rynkach związane z pandemią koronawirusa.

Zniżkom przewodzą aktywa spółek wydobywczych, energetycznych i motoryzacyjnych.

BP traci 3,2 proc. - spółka spodziewa się w II kw. słabszych danych finansowych z powodu pandemii koronawirusa. Firma dokona m.in. wielomiliardowych odpisów. Władze BP oceniają, że pandemia będzie miała długoterminowy negatywny wpływ na zapotrzebowanie na energię.

Commerzbank zniżkuje o 5 proc. po odrzuceniu żądania Cerberusa, aby w radzie nadzorczej banku zasiadły dwie osoby rekomendowane przez tę firmę.

SAS zyskuje 3 proc. po ogłoszeniu planów finansowania dla tej spółki przez władze Szwecji i Danii.

Na świecie pojawiają się sygnały o drugiej fali zakażeń koronawirusem.

W Chinach stwierdzono w weekend prawie 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Nowe ognisko koronawirusa wykryto w Pekinie na rynku Xinfadi, gdzie sprzedawane jest mięso, ryby i warzywa.

W USA z kolei w ponad 20 stanach zaobserwowano wzrost liczby nowych zakażeń. Również w Japonii w weekend też zanotowano skok liczby zakażeń.

"Istnieje ryzyko, że globalnie dostaniemy drugą falę" - mówi Chris Iggo, dyrektor ds. inwestycji w AXA Investment Managers.

Inwestorzy obawiają się, że szybkie odbicie w globalnej gospodarce - w kształcie litery "V" raczej jest mało prawdopodobne. Może je za to zastąpić powolne i nierównomierne ożywienie - w kształcie litery "U".

W poniedziałek na rynku walutowym euro kosztuje 1,1236 USD, niżej o 0,2 proc., a japoński jen zyskuje 0,2 proc. do 107,22 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST spada o 5 pb do 0,65 proc.

Baryłka ropy WTI w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 34,64 USD, niżej o 4,41 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 37,54 USD za baryłkę, niżej o 3,05 proc.

Złoto tanieje o 0,5 proc. do 1.721,00 USD za uncję.

W tym tygodniu inwestorzy poznają decyzję w sprawie polityki monetarnej w Japonii (BoJ), Szwajcarii (SNB) i W.Brytanii (BoA).

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane