Węgierski inwestor i deweloper startuje z nowymi projektami

Materiał partnera
opublikowano: 25-04-2017, 00:00

TriGranit celebruje w tym roku 20-lecie działalności na rynku nieruchomości i jednocześnie rozpoczyna trzy kolejne inwestycje: w Polsce, na Węgrzech i Słowacji.

Węgierska spółka inwestycyjna i deweloperska, w ciągu 20 lat swojej historii, zrealizowała w siedmiu krajach Europy Środkowo-Wschodniej ponad 50 projektów na rynku nieruchomości oferujących łącznie 2 mln mkw. powierzchni całkowitej. Spółka nie zwalnia tempa i kontynuuje swoją działalność, skupiając się obecnie na budowie obiektów biurowych i handlowych oraz przejęciach aktywów, głównie w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Nie wyklucza przy tym również i innych rynków. W ubiegłym roku spółka zapisała dwa rekordy w segmencie nieruchomości inwestycyjnych: zawarła największą transakcję w całej historii węgierskiego rynku biur (sprzedaż Millenium Tower w Budapeszcie) i największą transakcję (sprzedaż Bonarka City Center w Krakowie) ze wszystkich umów zawartych w ubiegłym roku w sektorze handlowym w Polsce.

Z pionierskim podejściem

Inwestor i deweloper jest aktywny głównie w krajach z Grupy Wyszehradzkiej, a więc w Polsce, w Słowacji i na Węgrzech. Polska odpowiada za 50-60 proc. portfela spółki i pozostaje jej głównym celem. TriGranit skupia się na Warszawie i regionalnych miastach Polski. W pozostałych krajach jest skoncentrowany przede wszystkim na ich stolicach, np. Budapeszcie czy Bratysławie. Spółka przygląda się także rynkom wschodzącym, jak np. Rumunia, a także niektórym miastom Europy Zachodniej.

TriGranit zawsze miał pionierskie podejście do swojego rozwoju na rynku nieruchomości. W pierwszej dekadzie działania spółka koncentrowała się przede wszystkim na terenach pod ponowną zabudowę i dzielnicach wymagających rewitalizacji. W ten sposób tworzyła nowe miejskie centra. Pierwszym projektem typu „brownfield” był WestEnd City Center w Budapeszcie, wielofunkcyjny kompleks o pow. 194 tys. mkw. łączący powierzchnię handlową, hotelową i biurową. Inwestycja, jak zapewniają przedstawiciele dewelopera, speł- niała wymagania XXI wieku, już w późnych latach 90. Następnie spółka przeniosła zdobytą dzięki temu przedsięwzięciu wiedzę na inne rynki – Słowację, Polskę czy Chorwację.

W 2000 r. ukończono budowę Polus City Center – kompleks handlowo-rozrywkowo- -biurowy w Bratysławie w dzielnicy Nové Mesto. Z powierzchnią liczącą ponad 40 tys. mkw. obiekt na początku ubiegłej dekady był największym centrum handlowym na Słowacji. Pięć lat później TriGranit oddała jeden z największych obiektów handlowo-usługowo-rozrywkowych w Polsce Silesia City Center w Katowicach o łącznej powierzchni całkowitej prawie 167 tys. mkw.

W 2009 r. powstało wielofunkcyjne centrum miejskie (biura, powierzchnia handlowa) Bonarka City Center w krakowskiej Dzielnicy XI Podgórze Duchackie, na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Bonarka”. Sama powierzchnia handlowa obiektu wynosi 91 tys. mkw. i działa na niej ok. 270 sklepów. Projekt ten obejmuje również kompleks biurowy Bonarka 4 Business (B4B), którego budowa rozpoczęła się w 2008 r. Spółka sukcesywnie oddaje budynki w kolejnych etapach tego przedsięwzięcia.

Przez pierwszą dekadę TriGranit budowała i zarządzała nieruchomościami w segmencie handlowym, biurowym, mieszkaniowym oraz hotelowo-rozrywkowym. W czasie globalnego kryzysu finansowego w latach 2008–2009, deweloper zmienił strategię i zaczął bardziej koncentrować się na przedsięwzięciach handlowych i biurowcach klasy „A”. Nowa linia biznesowa miała na celu zmniejszenie dywersyfikacji portfela spółki. Osiągane przez TriGranit wyniki w kolejnych latach potwierdziły słuszność tej decyzji — nawet w trudnych czasach kryzysu spółka dostarczała rocznie jeden projekt.

Spółka przez dwie dekady swego życia otrzymała ponad 50 prestiżowych wyróżnień, jak np. w 2012 r. „Dewelopera Roku” w konkursie CEE Real Estate Quality Awards, w 2015 r. Iroda.hu, najważniejszy węgierski portal po- święcony rynkowi nieruchomości biurowych, nazwał Árpáda Töröka, prezesa TriGranitu, „Osobowością Roku Na Rynku Nieruchomości” a w 2016 r. firma została wyróżniona nagrodą w kategorii „Transakcja Inwestycyjna Roku” w konkursie CIJ.

Kompleksowe usługi

Istotnym punktem zwrotnym w rozwoju węgierskiej spółki była transakcja z PG Real Estate, ogłoszona w grudniu 2015 r. Platforma nieruchomościowa jednej z największych globalnych firm inwestycyjnych TPG nabyła portfel aktywów biurowych i handlowych TriGranitu, zlokalizowanych w Polsce, na Węgrzech i w Słowacji. Dzięki tej transakcji TriGranit stał się silnym graczem na europejskim rynku nieruchomości. W przeciwieństwie do konkurencyjnych firm, spółka obsługuje pełen zakres działań, m.in. budowę obiektów, obrót nieruchomościami czy zarządzanie zasobami i nieruchomościami. Jak tłumaczą przedstawiciele dewelopera, zwykle po ukończeniu realizacji projektu handlowego potrzeba co najmniej 2-3 lat, by obiekt ustabilizował się na danym rynku. I TriGranit, średnio, przez 4-6 lat trzyma w swym portfolio centra handlowe, od momentu oddania ich do użytku. Podobnie jest w przypadku biurowców.

Każdy produkt komercyjny ma swój własny cykl życia i dopiero gdy osiągnie na rynku pełną dojrzałość, jest gotowy do sprzedania. Okres ten może się różnić w zależności od sytuacji gospodarczej. Na przykład TriGranit zarządzał przez siedem lat krakowską galerią Bonarka Shopping Center. Co więcej, spółka planowała utrzymać ją w swoim portfelu znacznie dłużej, ale dostała tak dobrą ofertę od przyszłego nabywcy nieruchomości, że nie było powodu dalej wstrzymywać się z jej sprzedażą.

Najbardziej popularne projekty, trudne momenty

Spółka zapytana o to, z jakich projektów jest najbardziej dumna, wskazuje jako przykład krakowską Bonarka City Center i w tym kompleks biurowy B4B.

Jeszcze dziewięć lat temu Podgórze było bardzo zaniedbaną częścią Krakowa. Dziś, częściowo dzięki szeroko zakrojonym pracom rozwojowym realizowanym przez TriGranit, ta dzielnica uchodzi za najszybciej rozwijającą się w mieście, a B4B jest bardzo popularnym i prestiżowym parkiem biznesowym w stolicy Małopolski. W ramach tego przedsięwzięcia spółce udało się zrekultywować aż 19 hektarów. To jeden z największych zrewitalizowanych obszarów w Europie. TriGranit preferuje projekty w rodzaju „centra miejskie”, bo dzięki temu bierze aktywny udział w tworzeniu nowej dzielnicy w życiu społeczności i zarazem nowego centrum miejskiego.

Do innych flagowych projektów spółka zalicza również Silesia City Center w Katowicach. Zakup nieruchomości stanowi część aktywności biznesowej spółki od transakcji z TPG. W 2016 r. TriGranit zarządzał majątkiem o wartości ponad 21 mld euro obejmującym 10 milionów mkw. w regionie Europy Centralnej. W 2017 r. firma będzie w dalszym ciągu poszukiwać okazji do zakupu nieruchomości. Jeśli uda jej się nabyć jeden lub dwa projekty handlowe lub duże kompleksy biurowe, ten rok zostanie uznany za udany.

TriGranit planuje uruchomienie trzech projektów biurowych w trzech różnych krajach w 2017 r. Najnowsza inwestycja spółki na Węgrzech, Millennium Gardens o powierzchni najmu brutto 37000 mkw., to największy budynek biurowy, którego budowa ma się rozpocząć w Budapeszcie w bieżącym roku. W unikalnym 10-piętrowym budynku stanowiącym część kompleksu Millennium City Centre zlokalizowanego w pobliżu MÜPA zaplanowano 600 miejsc parkingowych dla najemców, miejsca do ładowania e-samochodów, przechowalnie rowerów, a także obszary zielone i restauracje wokół budynku. Słowacka inwestycja, Lakeside Park II w Bratysławie – 11-piętrowy budynek o powierzchni najmu brutto 13000 mkw., znajduje się w znanej biznesowej dzielnicy Bratysława III, w rejonie Nové Mesto, zaledwie 4 km od Starego Miasta w Bratysławie. Budynek H o powierzchni najmu brutto 10000 mkw. to ósmy budynek w jednym z najbardziej popularnych kompleksów biurowych w Krakowie Bonarka for Business w dzielnicy Podgórze. Uruchomienie wszystkich trzech projektów będzie oznaczało dla firmy niemal 60000 mkw. nowej powierzchni najmu brutto w tym roku. Możliwe, że spółce uda się uruchomić jeszcze jeden projekt biurowy w Polsce o powierzchni 20000 mkw.

 

Czytaj więcej na temat nowych inwestycji TriGranit:

Potencjał tkwi w BPO

Gorączka na rynku inwestycyjnym nie słabnie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu