Węgry: Zwycięstwo socjalistów w I turze wyborów parlamentarnych

Polska Agencja Prasowa SA
10-04-2006, 07:11

Po przeliczeniu 98 proc. głosów, wyniki wskazują, że w wyborach parlamentarnych na Węgrzech zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) zdobywając 43.27 proc. głosów.

Po przeliczeniu 98 proc. głosów, wyniki wskazują, że w wyborach parlamentarnych na Węgrzech zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) zdobywając 43.27 proc. głosów.

    Na drugim miejscu znalazła się, jak to można było już wcześniej przewidzieć, Węgierski Związek Obywatelski - Fidesz, z wynikiem 42,12 proc.

    W składzie nowego parlamentu znajdzie się również Związek Wolnych Demokratów (SZDSZ), który w wyborach zdobył 6,35 proc. głosów oraz Węgierskie Forum Demokratyczne (MDF) z 5,03% głosów.

    Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, frekwencja w wyborach wyniosła 67,5 proc. uprawnionych do głosowania.

    "Dzisiejszego wieczora zwyciężyła demokracja. Zwycięstwo z dzisiejszego wieczora to zwycięstwo tych ludzi, którzy nie chcą powrotu do przeszłości, którzy patrzą w przyszłość, zwycięstwo tych milionów, którzy chcą lepszych Węgier. Dziękuję wam, dziękuję całym Węgrom. Wygraliśmy pierwsza turę, wygramy też drugą. Strategia MSZP  jest prosta, mamy klarowny program, który będziemy wprowadzać w życie" - powiedział, po opublikowaniu wyników, premier Ferenc Gyurcsany.

    "Aby uzyskać zwycięstwo musimy się bardziej postarać. Jesteśmy wystawieni na jeszcze jedna próbę. Musimy zdobyć jeszcze 75 mandatów" - powiedział przywódca Fideszu Viktor Orban. Zdaniem Orbana, partia jest bliżej wygranej niż 4 lata temu, gdyż wtedy do zwycięstwa potrzebowała 84 mandaty.

    Przewodnicząca Węgierskiego Forum Demokratycznego Ibolya David kilkakrotnie podkreśliła na konferencji prasowej, że nie widzi, mimo głośnych deklaracji Viktora Orbana, możliwości stworzenia koalicji parlamentarnej z Fideszem.

    23 kwietnia, odbędzie się druga tura wyborów w okręgach jednomandatowych, która ostatecznie zadecyduje o tym, która z partii będzie miała większość w parlamencie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Węgry: Zwycięstwo socjalistów w I turze wyborów parlamentarnych