Wenezuela musi "ujednolicić" rynek walutowy

WST
30-06-2014, 13:42

Wenezuela musi jak najszybciej doprowadzić do konwergencji swoich trzech oficjalnych kursów walutowych, aby móc pokonać powodujący spore zakłócenia i turbulencje czarny rynek dolarowy i powrócić do wzrostu gospodarczego, uważa Rafael Ramirez, jeden z szefów państwowego koncernu paliwowego Petroleos de Venezuela i znany polityk.

Aby zwiększyć zaufanie inwestorów potrzebne także dla wzrostu gospodarczego, ten południowoamerykański kraj planuje m.in. podnieść swoje rezerwy walutowe, które obecnie znajdują się na najniższym od blisko 10 lat poziomie, pisze serwis AP.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Rząd w Caracas zamierza przenieść pieniądze z funduszy pozabudżetowych do banku centralnego

Dekada kontroli walutowej doprowadziła do ogromnych braków walut obcych w gospodarce w tym głównie dolarów powodując niedobory wszystkiego, od testów ciążowych do części samochodowych w kraju, który importuje ponad 70 procent towarów konsumpcyjnych. Na czarnym rynku, dolar kosztuje około 72 boliwarów, w porównaniu do pierwotnego kursu oficjalnego na poziomie 6,3.

Według szacunków analityków w tym roku gospodarka Wenezueli skurczy się o 1,1 proc. w porównaniu do wzrostu o 1,4 procent w 2013 roku.

Od 2010 r. rząd Wenezueli eksperymentował z poziomami kursów walutowych w których priorytetowy dotyczył przywozu towarów uznanych za niezbędne. Zgodnie z obecnymi poziomami, w przypadku żywności  i lekarstwa obowiązuje stawka  6,3 boliwarów za dolara. Producenci stosują do walut obcych przelicznik na poziome 10 boliwarów, zaś importerzy produktów innych niż istotne, i indywidualni nabywcy mogą kupić walutę w ograniczonych ilościach za 50 boliwarów za dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Wenezuela musi "ujednolicić" rynek walutowy